Hafta Hafta Hamilelik

Hafta hafta hamilelik sayfamız sayesinde hamilelik dönemizin tüm evrelerini detaylı şekilde takip edebilir, anne adaylarımızın en çok sordukları sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz. Eğer hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu bilmiyorsanız gebelik hesaplama sayfamızı ziyaret ederek hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu öğrenebilir ve hafta hafta hamilelik başlığımızdan o haftayla ilgili bebeğinizin gelişimi ve hamileliğiniz hakkında detaylı ve doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

Menstrüel siklus (aybaşı döngüsü)

Menstrüel siklus, bir kadının adet kanamasının olduğu olduğu ilk günden, bir sonraki kanamasının birinci gününe kadar geçen süredir. Bazı kadınlar yanlış bir algılama ile 'aybaşı' döneminin, yani kanamanın takvim ayının ilk günü olacağını ve hatta bazıları maaş alma günü olan ayın onbeşinde kanama olması gerektiğini düşünürler.Menstrüasyonun birinci günü adet kanamasının başladığı gündür. Adet kanaması uterusun (rahmin) iç katmanının hamilelik olmayan aylarda atılmasından kaynaklanır.

Adet döngüsü 3 aşamalı bir süreçtir:

Follküler faz

Ovulasyon (yumurtlama)

Luteal faz

 

Folliküler faz

Bu aşamada beyindeki hipofiz bezinden FSH salgılanır. FSH yumurtalıklara ulaşarak uyarır ve yumurta büyümeye başlar. Büyüyen yumurta estrojen (kadınlık hormonu) salgılar. Salgılanan bu estrojen hormonu kana karışır ve kadının bütün hücrelerine gider. Ama asıl hedefi rahim iç katmanını, yani endometriumu kalınlaştırmaktır.
Adet döngüsünün yaklaşık 14ncü gününde hipofiz bezinden bu defa da LH (Luteinize edici hormon) salgılanır ve kana karışarak yumurtalığa gelir ve yumurtanın çatlamasına (ovulasyon-yumurtlama) neden olur.

Yumurtlama

Yumurtalıktan salınan yumurta hücresi tüpe girer ve yavaş yavaş rahime doğru yuvarlanmaya başlar. Genellikle her ay tek yumurta salınır, bazı kadınlarda, bazı aylarda iki, nadiren 3 yumurta salınabilir. Bu durumda ikiz, üçüz gebelik şansı vardır. 28 günde bir adet kanaması olan kadınlarda yumurtlama 14. Günde, 29 gün ise 15nci günde, 32 günse 18nci günde olur. Birçok kadının adet döngüsü sabit değildir, bazı aylar 28, bazı aylarda 25,26 ya da 30 gün sonra olabilir. Bu durumda yumurtlama gününü çok kesin hesaplamak mümkün değildir. Salınan yumurtanın rahime ulaşması 4-5 gün alır. Bunun ilk 2 gününde yumurta döllenebilir ve gebelik oluşabilir. Bakınız şekil 1.

Şekil 1. Yumurtlama ve döllenme…

unnamed

Luteal faz

Yumurtlamadan sonra yumurtanın çeperi yumurtalıkta kalır ve sarı cisim (corpus luteum) adını alır. Bu cisim estrojene ek olarak, progesteron denen bir hormon salgılar. Progesteron hormonu rahim içini döllenmiş yumurtanın yerleşmesi için uygun hale getirir. Gebelik oluşmazs 14 gün sonra sarı cisim yok olur ve adet kanaması başlar.

Yumurta döllenmiş ise 5 gün sonra rahim içine yerleşir ve koryonik gonadotropin denen bir hormon salgılamaya başlar. Bu hormon sarı cismin 8 hafta daha yaşamasını sağlar. Bu süre sonunda bebeğin eşi plasentası oluşur ve sarı cisim yok olur.

Yani, gebelik yumurtlama ile başlar ama siz beklenen adet görmeyince yapılan testle anlayabilirsiniz. Bu sürede biyolojik olarak 2 hafta geçmiştir bile.Ancak, yumurtlama, döllenme ve rahim içine yerleşme günleri kesin olarak bilinemediğinden tüm gebelik hesaplamaları görülen son adet kanamasının ilk gününden başlayarak yapılır ve gebelik teşhisi konulduğunda aslında 2 haftalık iken 4 haftalık olarak kabul edilir, bu sizi şaşırtmasın. Bu nedenle gebeliğin 1 ve 2nci haftasında henüz hamile değilsinizdir, döllenerek hamile kalacağınız yumurta büyümektedir. Aşağıda bu sebeple 3ncü haftadan itibaren başlanmıştır.

Gebelik, son adet tarihinin lk gününden sayarak 280 gün, yani 40 haftadır.