13 May · MommiesBook · No Comments

Yürüteç

Ebeveynlerin en merak ettiği konulardan birisi de bebekleri için  yürüteç konusudur.

 Yürüteci, yürümeyi kolaylaştırır diye düşünüp alan da pek çok ebeveyn var fakat sanılanın aksine, yürümeyi kolaylaştırıcı değil engelleyici etkisi vardır. Çünkü, yürüteç ile hareket kabiliyeti kazanan bebek, kendisi çaba harcamaya gerek duymayacak, yürüme denemelerinden vazgeçebilecektir.

Bebeklerin parmak üzerinde yükselerek yürümeye çalışması, bacağın arka tarafındaki adalelerde aşırı yüklenme yaratır.  Ön taraftaki adaleler ve kalça kasları zayıf kalır.
Yürüteç kullanan bebeklerde ayakta deformasyon ve şekil bozukluğu görülebilir.
Eğer ''birşey olmaz, bebeğime yürüteç alacağım' diyorsanız; en azından 8. aydan önce bebeklerinizi lütfen yürütece bindirmeyin.
Ayrıca yürüteç çok sayıda ev kazasına da sebep olabilir. Masa örtülerini tutup çekerek ağır cisimleri üzerine düşürebilir veya akla gelmedik binbir türlü tehlikeye maruz kalabilir. Bebeklerde ciddi yaralanmalara da sebep olabilir.
Bebeğinizin vücudu daha yerçekimine karşı dik durmaya hazırlıklı olmadığından yığılarak durur ve kifoz ya da skolyoz gibi omurga eğriliklerine neden olabilir. Kalça yapıları tam gelişmediği için kalça problemleri oluşabilir.

Yapılan araştırmalarda 4-12 ay arasında bebeklerde oluşan kafa travmalarının % 90’ını bebek yürüteçlerinin oluşturduğu görülüyor.

Serbest bırakılan bebeklerin, karyolada yatan bebeğe yada yürütece koyulan bebeğe göre daha hızlı yürüdüğü ve omurga problemlerinin görülmediği gözlemlenmiştir.

Category: Sağlık

MommiesBook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe