11 May · MommiesBook · No Comments

Yenidoğan Emzirme Süreçleri

Emzirme konusunu her açıdan ele almak önemli. O kadar fazla detay var ki, bir tek soru bile paragraflarca anlatılabilir.

Peki yenidoğan bebeklerde emzirme nasıl olmalıdır?

Yenidoğan bebekler sürekli emmek isterler.

  • Bebeğiniz ağlıyorsa ya acıkmıştır, ya da altı kirlidir ama ilk ihtimal hep daha güçlüdür. O yüzden bebeğiniz her ağladığında emzirmeyi deneyin.
  • İlk bir ay, çok dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bebeğin kan şekerinin düşmemesi için maksimum 3 saat'de bir emzirilmesi gerekir.
  • Uyuyorsa uyandırarak bu düzeni sağlamak önemlidir.
  • Emzirme,  mutlaka 20 ile 30 dakika arasında sürmeli. Bazı bebekler çabuk emerler. 10-15 dakika aralıksız emer ve uyuyakalır. Diğerler bebeklerde, emzirme sırasında uyuyakalırlar ve uyandırılmaya ihtiyaç duyarlar, bu durumda emzirme seansı 30 dakikaya kadar uzayabilir.
  • Bebeğiniz bir öğününde bir memeyi, sonraki öğünde diğerini memeyi emer. Ancak bebeğiniz bir göğsünüzdeki tüm sütü içmesine rağmen hala açsa diğer göğüsünüze geçebilirsiniz.
  • Her öğünde ¨başlangıç¨ göğsünü ayarlamayı unutmayın. Bunun nedeni anne sütünün bileşiminin, bebeğiniz sütü içtikçe değişmesidir; başlangıçta daha sıvı olan süt giderek daha yağlı bir yapı alır. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için iki tip sütü de alması önemlidir.
  • Bebeğiniz karnı doyduğunda doğal olarak göğsü bırakır. Uykuya dalarak ya da kendini çekerek, bir bebek hazır olduğunda emmeyi bırakır. Sizin zorla memeyi ağzından almaya çalışmanız gereksizdir.
  • Yeni doğan bebekler her istediğinde memeye konmalıdır. Hem anne-bebek arasındaki iletişimin güçlenmesi, hem de bebeğin sağlıklı gelişimi açısından emzirme desteklenmelidir.
  • '' Her emmek istediğinde emzirme, şımarır, kucağına alma, alışır'' gibi telkinler duyabilirsiniz. Araştırmalar göstermiştir ki emmek istediğinde yada kucağa alınmak istediğinde reddedilen bebekler ilerde; nöro-motor ve sosyal gelişim açısından diğer insanlara göre daha içine kapanık, daha özgüveni eksik ve asosyal olabilirler.

Bahsettiğim tüm bu başlıklardan dolayı; bebeklerimizle iletişim kurarken içgüdüsel davranmaya özen göstermek gerekir. '' O şöyle dedi, bu böyle dedi'' lerle çocuklarınızı büyütemezsiniz.

 

 

 

Category: Beslenme

MommiesBook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe