15 Mar · MommiesBook · 9 Comments

Uyku Eğitimi Yöntemleri

3 ay önce falandı. Saat gece 2 ve Zeynep Derin ayağımda, sinirlerim tepemde. Uyumuyor çocuk çıldırıcam! Neyse bir şekilde uykuya daldı, her gece olduğu gibi de en az 6 kez uyandı, emzirip tekrar uyuttum. Ertesi sabah uyku eğitimi konusunda ne kadar yazı varsa, ne kadar görüş varsa, ne kadar taktik ve teknik varsa hepsini okudum.

Hatta internette bulduğum, uyku eğitimi veren bir şirketi arayıp yardım istedim.

Sistemlerini sordum, bilgi aldım. Kısaca anlatayım;

0-5 yaş arası tüm çocuklara uygulanabiliyormuş, en önemli şey anne-babanın istikrarlı davranmasıymış. Telefon aracılığı ile destek veriyorlarmış, eğer anne baba istikrarlı olursa maksimum 2 hafta içinde sonlandırıyorlarmış. Yani istikrardan kasıt şu; bebeğiniz ağlayabilir, sabredin. E peki benim uygulamamın doğruluğunu görmeniz arada bir denetlemeniz gerekmez mi? Siz bilirsiniz dediler, eğer ev ziyareti yaparlarsa, her ziyaret için 2 haftalık para kadar ekstra ödeme alıyorlarmış. Pazarlama deniz derya.

 

Uyku eğitimiyle yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgiler ve uygulanan bir kaç yöntemi sizinle paylaşmak istiyorum.

Bu arada, bebeklerinizin davranışlarına göre yönlenmeniz en mantıklısı . Çünkü her bebeğin huyu ve tepkileri doğal olarak aynı olmuyor. Yani en doğru yöntem diye bir şey yok. Uygulanan tekniklerle ilgili yapılan tüm araştırmalar çocuğa zararı olmadığını gösteriyor. Kararlı ve tutarlı bu teknikleri uygulayacak olan sizsiniz. Kendinize en uygun olduğunu düşündüğünüz ve güvendiğiniz yöntemi seçmeniz en iyisi olur.

 

Ferber Yöntemi

Amerikalı çocuk doktoru Ferber, ağlamanın bir çocuğun uykuya dalmasının kaçınılmaz bir unsuru olduğunu söylüyor.

 

-Çocuğunuzun herhangi bir hastalığı ya da diş çıkarma, pişik  gibi bir sorunu olmadığından, açlık, alt değiştirme gibi bir ihtiyacının olmadığından emin olun.

 

-Çocuğunuzun aşırı uykusuz ve yorgun olduğu bir zamanda başlamayın.

-Başlamadan yatmadan önce uygulanacak düzenli bir uyku rutini oluşturun. (banyo, masaj, süt gibi)

 

-Zor geçebilecek gecelere kendinizi hazırlayın.

 

-Anne ve babanın bu konuda hem fikir olduğuna emin olun.

 

-Hafta sonu başlayın ki ertesi gün işe gitmek zorunda olmayın.

 

 

Ferber yöntemi nasıl uygulanıyor?

 

- Önce uyku ritüellerini oluşturun. Bu ılık bir banyo, güzel bir ninni yada hafif bir masaj.. İki üç tane belirlediğiniz bu ritüelleri sadece uykudan önce yapın ki uyku vaktinin geldiğini anlasın.

 

- Bu ritüelleri oluşturduktan sonra çocuğunuzu yatağına koyun ve odadan dışarı çıkın.
- İlk gün, yatağına yatırdığınız ilk 3 dakika süresince yanına gitmeyeceksiniz. Sadece 3 er dakikalık aralarda gidip “pış pış” yapacak, ninni söylemeyecek, konuşmayacak ve aşırı ilgi göstermeyeceksiniz. Bebeğiniz sadece sizin orada olduğunuzu bilecek.

Uyuyana kadar 3 er dakikalık aralıklarla sadece sakinleştirilecek telkinler verilecek.

 

Belirli bir süre sonra odaya girin, ışığı açmayın, bebeği kucağınıza almayın. En fazla odada bir dakika kadar kalıp çocuğunuzu kısık ve sevgi dolu bir sesle ve dokunuşlarla sakinleştirmeye çalışın.  Ağlamaya devam ediyor olsa da odadan çıkın.

 

İkinci gün, aralıklı bakma süreniz 5 dakikada bir olacak.
Üçüncü gün, aralıklı bakma süreniz 8 dakikada bir olacak.
Dördüncü gün, aralıklı bakma süreniz 10 dakikada bir olacak.
Beşinci gün, aralıklı bakma süreniz 13 dakikada bir olacak.
Altıncı gün, aralıklı bakma süreniz 15 dakikada bir olacak.
Yedinci gün, aralıklı bakma süreniz 20 dakikada bir olacak.
- Ortalama 7-10 gün içerisinde bebeğiniz kendi kendine uykuya geçme davranışını gösterecektir.

 

- Süreç içerisinde eğer isterse yanında ayıcığı ya da bebeğiyle uyuyabilir.

 

Ferber’e göre;  hemen hemen bütün çocuklar 3 ya da 4 gecede deliksiz uyumaya başlıyor. Ferber, bu sürenin maksimum bir hafta alacağını söylüyor. Eğer çocuğunuz çok inatçıysa ve geceler boyu denemenize rağmen sonuç alamıyorsanız. Bir kaç hafta bekleyip tekrar denemenizi öneriyor.

 

Çocuğumun ağlamasına ne kadar süre izin vermeliyim?

 

İlk gece;

İlk kez odadan çıktığınızda 3 dakika ağlamasına izin verin, odadan ikinci çıkışınızda 5, üçüncü  ve takip eden çıkışlarınızda geri dönmek için 10  dakika bekleyin. İkinci Gece: ilk çıkışınızda 5, ikincide 10, diğer çıkışlarınızda 12 dakika bekleyin. Devam eden gecelerde yavaş yavaş dışarıda bekleme süreleri uzatın.

 

Bu süreleri kendinize uyan başka sürelerle de değiştirebilirsiniz.

 

Önemli olan dışarıda kalınan sürenin giderek uzamasıdır.  Çocukların 1 saatten daha uzun süre ağlamaya bırakılması tavsiye edilmiyor.

 

Ağlatma metodu çocuklar için zararlı mı?

 

Bazı uzmanlar ağlatma metodunun çocuğun anne babasına ve dünyaya olan güvenini sarsacağını öne sürerek bu metoda karşı çıkıyor. Dr. Ferber ise gün içinde yeterince ilgi ve sevgi gören bir bebeğin, bu uygulamandan kalıcı bir psikolojik zarar görmeyeceği karşılığını veriyor.

 

Tracy Hogg

 

Yatır-Kaldır Yöntemi

Tracy Hogg, İngiliz bebek hemşiresi aynı zamanda Hollywood'un bir çok ünlü isminin bebeklerine bakmış biri. Hogg yöntemini şöyle özetleyebilirim;

 

-Uyku zamanı geldiğinde bir rutin oluşturun. Bebeğinize duş aldırın, pijamalarını giyidirin, sevdiği bir müziği açın, perdeyi kapatın ve ona uyku saatinin geldiğini anlatan belli ipuçları verin.

 

-Ardından yatağına koyun ve orada kendi kendine uyumasını öğretin.

 

-Bebeğiniz ağladığında odasına girin. Önce onu en yumuşak ses tonunuzla, hafifçe sırtına vurarak sakinleştirmeye çalışırsın. Eğer ağlamaya devam ederse onu kaldırın. Ağlamayı kestiği anda tekrar yatağına koyun, ama bunu yaparken  gecikmemeniz gerekir. Unutmayın, onu rahatlatmaya çalışıyorsunuz, uyutmaya değil

 

-Uyuma işini  kendi için kendi yapacak.

 

Tracy Hogg bu işlemin 20 dakika sürdüğünü söylüyor.

 

Çocuğumun yatış saati kaç olmalı derseniz de;

Tracy Hogg’a göre bir çocuk için yeterli uyku saati aşağıdaki şekilde sıralamıştır.
0-1 Ay: 19-21 saat
2- 3 Ay: 16-18 saat
4- 6 Ay: 15-16 saat
6-9 Ay: 13.5 -16 saat
10-12 Ay: 13-15 saat
13-24 Ay: 13-14 saat
Bu saatleri baz alarak akşam 9 gibi yatan bir çocuğun sabah 8-9 gibi kalkması onun için yeterli uykuyu aldığını gösterir.

 

Co-Sleep Yöntemi

Bu yöntem de çocuğa güven ortamı sağlanarak kendi kendine uyuması öğretilmesi hedeflenmektedir. Çocuk ne kadar küçük ise bu metot o kadar etkilidir. Yaş büyüdükçe ebeveynin çocuğa karşı kararlı ve tutarlı olması önemli.
Her yaşa uygulanabilir.
Sinirlerinizin gergin olmaması ve sabrınızı en üst düzeyde kullanabileceğinizi hissetmelisiniz.
Çocuğun hasta olmaması, herhangi bir fiziksel şikayeti olmaması.
Olabildiğince akşam beslenmelerinin kesilmiş olması.
Çocuğa karşı zorla ve ısrarla, ceza tarzı ifadelerle yönlendirilme yapılmaması.

Co- Sleep Yönteminin Uygulaması ise şöyle;

- Önce uyku ritüellerini oluşturun. Bu ılık bir banyo, güzel bir ninni yada hafif bir masaj. İki üç tane belirlediğiniz bu ritüelleri sadece uykudan önce yapın ki uyku vaktinin geldiğini anlasın.

 

 

- Bu ritüelleri oluşturduktan sonra çocuğunuzu yatağına koyun ve yanına oturun. Bir sandalye ya da koltuğa oturabilirsiniz. Çok fazla ten temasına girmeden ona telkin verin. “Şş şş şşş” tarzı tekrarlar onu rahatlatacaktır.
- Uyuyana kadar bekleyin. Bu esnada kesinlikle konuşmayın yada dokunmayın.
- Uyuduğunu hissettiğinizde sessizce kalkıp odadan uzaklaşın.

 

İlk 4 maddeyi aynı şekilde en az 5 gece olacak şekilde devam edin.
- 5. Geceden sonra odasının kapısına yakın bir noktaya oturun ve telkinlerinizi ordan verin. Eğen çocuk kalkmak isterse yanına gidip sakinleştirin. Sonra eski yerinize geri dönün.

 

 

- Ortalama 15 gün sonra çocuğunuza iyi geceler diyip yanından ayrılabilirsiniz.

 

Pekiiiiii, eğitime başladıktan sonra eğer başarılı olamazsanız ne gibi bir dönüş alırsınız?

 

Bu konuyla ilgili iki tür tepki oluşuyor.

Birincisi uykuya karşı direnç geliştirebilir.

Diğeri ise size olan güvenini (davranışlarınız konusunda) zedeleyebilir.

 

Yani; '' direndim ve başardım. Anneme karşı her zaman direnip kendi istediklerimi yaptırabilirim'' gibi...

 

Eğitime başlamadan önce hayatınızı kısa bir süreliğine belli çizgiler içinde tutun, düzenleme getirin ve tutarlı olun.

 

Bana gelince,

6 aya kadar bebeklerin kendi kendilerini sakinleştiremediklerini de bildiğim için hiç uyku eğitimi konusunda bir çabam olmamıştı. Bebeğinizi en iyi siz tanırsınız. Tepkilerini en iyi analiz edecek kişide sizsiniz. Eğer tüm yöntemlerin bir karışımını yapıp çocuğunuza entegre ederseniz bu zor süreçleri daha kolay atlatabilirsiniz.

Category: Uyku

MommiesBook

9 COMMENTS

 • gul dedi ki:

  denedim ama sonra pisman oldum korkusundan altina pisletti

  • mommiesb_2015 dedi ki:

   Altına pisletmesinin korkuyla alakalı olduğunu düşünmüyorum açıkçası, denediğiniz yöntem çocuğuza uygun bir yöntem olmamış olabilir. Yazıda bazı revizeler yaptım. İsterseniz bir kere daha okuyun. Sevgiler

 • gul dedi ki:

  uyguladim ama biraz modifié yaptim biberonunu yatakta veriyorum bittikten sonra elini tutyorum 10 dk icinde kendiliginden uykuya daliyoo cok tesekkur ederim imdadima yetistiniz

 • damla dedi ki:

  Peki gece emmeye kalktiginda ne yapicaz artik gece emmelerini biraktirmak istiyorum daha sonrada uyku egitimi 10.5 ayligiz

  • MommiesBook dedi ki:

   Damla hanım uyutmadan 1 saat önce emzirin mutlaka. Uykuya emerek geçmesin ki, uykuyla emme arasında bağlantı kurmasın. Gece emmek istediğinde emzirmeyip sakinleştirin. Baştan söyleyeyim, çıldırıyorlar ilk bir hafta biraz zor. Sonra gece uyanmaktan bile vazgeçiyor. Çünkü bir derdi, bir ağrısı yoksa uyanmak sadece emme kökenli bir alışkanlık oluyor. Sabredip başarırsanız sonunda deliksiz uykuya hazır olun :)

 • feyza dedi ki:

  Ben 2 haftadır co sleep yöntemini uyguluyorum. Ama hiç yanından uzaklasmadim. Hep yatağının yanında oturdum uyuyana kadar. 10 aylık oldu bebegim dün beşikte ayağa kalmayı öğrendi ve hiç bir şekilde yatiramiyorum sürekli ayağa kalkıyor. Bütün herşey alt üst oldu. Ne yapmam gerekiyor yardım edin lütfen.

 • Burcu dedi ki:

  Merhaba benim kızım 25 aylık ve uykuya tabletten youtubedan videolar izleyerek geçiyor nasıl alistirdiniz diyeceksiniz çalışırken kız kardeşim baktı uyutamiyorum dedi durmuyor dedi telefonla sustu izleyerek uyudu dedi ve 17 aylıktan beri bu şekilde uyuyor nasıl vazgecirebilirim yatağına geçince tablettttt diyee bağırıyor ve kriz geçiriyor vermediğim zmn açmadığım zmn

  • MommiesBook dedi ki:

   Vermeyin ve açmayın. Hiçbir koşulda. Bağırdığı ve krize girdiği zaman tableti verirseniz bu taktiği her zaman uygular. 17 aylık bir bebek kendisini sakinleştirebilecek dönemde, dolayısıyla ”hayır” dediğiniz şeylerle ilgili asla taviz vermeyin ki kuralların kesin olduğunu dolayısıyla onun için en iyi yolun kurallara uymak olduğunu anlasın.

 • Derya dedi ki:

  Benim oglum 7 aylik.ilk 2 3 ay geceleri 3 ya da 4 kez uyanirdi. Giderek azalacak diye beklerken su an sayisini bilmedegim kadar cok uyaniyor. Emmek istiyor. Vermemeyi sakinlestirip yatirmayi deniyorum ama bu defa da iyce uykusu aciliyo daha cok bagirio agliyor. Zaten gece uykusuna da sallanarak geciyor. Tum gece yatakta benimle uyuyor .. cok zorlaniyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe