11 Haz · MommiesBook · No Comments

Ten Lingerie Korse

Gecenlerde Ten Lingerie' nin bir eventinde evlilik ve dogum sonrasi cinsellik konusunu;  uzmanligi  cinsellik ve cinsel islev bozukluklari olan Prof Dr Ersin Akpinar masaya yatirdi.
Hamilelik süresince biz kadinlarin cok dusundugu bir konudur cinsellik.
'' Hamilelikte cinsel birliktelik risklidir, cocuk zarar gorur''  dusuncesi 10 ailenin 8 inde var. Resmi rakamlar böyle söylüyor.
Çoğu çift hamileyken cinsellikten uzak durmayı tercih ediyor.
Riskli bir gebelik soz konusu degilse, doktorlar  36. haftaya kadar cinsellikle ilgili bir yasak koymuyor.
8. aydan sonra da uyarılmaların kasılmaları tetikleyip erken doğumu başlatma riskinden dolayı kısıtlanıyor.
Cinselligi kendilerine yasaklayan ciftlerde ise durumun zorlugu gittikce artiyor. 9 aylik bir surec+ lohusalik yani annelige adapte olma sureci, vucudun tamamen sekil degistirmesi hepsi üstüste geliyor ve 1.5 seneye yakin ciftler cinsel birliktelik yasamiyor.
"Aseksüel ciftlerin birbirleriyle iletisim kurma isteklerinin ya da bir problemi cözmek adina gösterdikleri özverinin, düzenli seks hayati olan ciftlere göre daha az oldugunu söylüyor Prof Dr Ersin Akpinar.
Cevremde yakin arkadaslarimin cogu hamile yada yeni dogum yapti. Hamile olan arkadaslarimin soruları genelde "ne zaman eski cinsel hayatımıza döneriz ",  dogum yapanlarin da "sevismesek olmuyor mu" ☺️
Lohusalik öyle kaotik bir dönem ki; kadin hem anne olarak hem kadin olarak varolabilmenin tam ortasinda kaliyor.
Eslerin cinselliğe bakis acilari da farklı farklı ve basli basina bir konu zaten.
Dogum yaptiktan sonra bizim soyle sıfatlarımız oluyor : "Sevgilim", "cocugumun annesi", "once sevgilim sonra cocugumun annesi".
Hem eşinizin sevgilisi hem de çocuğunuzun annesi olmak zor olan. Bunun için eşinizin desteği çok ama çok önemli. Bütün gün evde çocukla ilgilenip, onun hem günlük ihtiyaçlarını giderip hem sağlıklı gelişimi için çabalayan biz anneler için destek şart.
Yapamıyorum, yetişemiyorum diyoruz doğal olarak. Yetişsek de akşama pil bitiyor değil mi? Haklısınız zor ama mümkün.
Hamile veya yeni doğum yapmış arkadaşlarıma bir tavsiyem olacak. Bazen kendinize zaman ayırın. Bebeğinizi annenize, yakın arkadaşınıza, güvendiğiniz bir akrabanıza, yardımcınıza hiç farketmez 2-3 saat bırakıp, eşinizle planlar yapın.
İlişkinizi canlı tutun.
Bebeğinizin size ihtiyacı olduğu kadar eşinizin de ihtiyacı var. Bebeğiniz bir gün kocaman olacak ve kendi hayatını çizecek. Yanınızda kalan eşiniz, hayat arkadaşınız olacak. Cinsellik tabu yada konuşamadığınız bir konuysa lütfen profesyonel bir destek alın ve problemlerinizi çözün.
Kendi düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi de yorum olarak lütfen paylaşın.
Sevgilerimle

Category: Sağlık

MommiesBook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe