19 May · MommiesBook · 6 Comments

Püre ile Beslenme

Bebeğiniz bir yaşında ama normal beslenmeye geçmedi yani hala püre kıvamında besleniyor ve aksine tahammülü yok. Yaşıt diğer bebekler gayet normal beslenirken sizin bebeğiniz hala püre ile beslenmekte ısrarcı…
Öyle ki blenderda eziyorsunuz ama blenderin gözünden kaçan bir parça soğan parçası bile bebeğinizi öğürtüyor hatta kusturuyor.
Yemek zamanları kabus haline geliyor, bebeğiniz ağlıyor hatta belki sinirden siz de ağlıyorsunuz.
Meyve, sebze ne varsa herşey blenderdan geçecek. Çatalla ezmek mi aslaaaa!!!
IMG_5398
Bebek beslenmesinde oluşan problemler hakkındaki maillerden , bu konuda yazmamın aciliyetini hissettim ve kolları sıvadım.
Önce çocuk doktorumuzu aradım. Sonra başka bilen arkadaşlarla müzakereler yapıldı.
 Zeynep Derin'i 7.5 aylıkken ek gıdalarla tanıştırdım ve toplam 15 gün püre kıvamlı yedi. Sonra hemen çatalla ezdim ve onun ağzında döndürüp çiğnemeyi keşfetmesi için bekledim. 9.ayda rahatlıkla taneli beslenir duruma geldi.
Bebeğiniz ister öğürsün, ister kussun. Hemen öğünlerini çatalla ezerek  yedirmeye geçmelisiniz. Yemeyecek aksini beklemiyoruz zaten ama inadını kırmak için ilk çözümün bu olduğunu söylüyor uzmanlar.
‘’ Ya yutamazda boğulursa’’ gibi endişelerle sakın aklınızı meşgul etmeyin. 1 yaşını geçen bebekler rahatlıkla çiğneyebilir. Eğer onun için hazırladığınız pütürlü yemeği yemezse pes edip blenderdan geçirmeyin. Yoksa kısır döngüye girer, yenilirsiniz.
Yemek yemenin keyfini keşfettikçe yavaş yavaş kendisi bile yemek isteyebilir. Sakın engel olmayın. Döksün saçsın nasıl isterse öyle keşfetsin ve sonunda bizim kız gibi yemeğini kendi kendine yiyip bir de uyuyakalan bebeğiniz olsun :)
IMG_2917

Category: Beslenme

MommiesBook

6 COMMENTS

 • Banu dedi ki:

  Bugünden itibaren başlıyorum inşallah en kısa zamanda öğrenir kızım

 • Banu dedi ki:

  İlk denemem kusma ile sonuç verdi :( ama yinede püre yapmadım eline bir dilim şeftali verdim yedi akşam yemeğini tekrar deniycem umarım en kısa sürede alışır

 • Ebru dedi ki:

  Oğlum var 18 aylık ancak püreli dışında Ağzına birşey sokamıyorum ögürmeye başlayıp kusuyor

 • Ebru dedi ki:

  Dün aç bıraktım yazınızı okuyunca ama yine kustu ağlaya Ağlaya akşam ettik en sonunda püreli gıdaya etimek ıslatıp verdim kötü mü Yaptım bilmiyorum ama sabaha kadar uyuyan oğlum sabaha kadar ağladı durdu bu arada 1aylık Zeynep adında bir kızım var gaz Sancılı ve ne yapacağımı bilmiyorum

  • MommiesBook dedi ki:

   Zaten karşı çıkacağını biliyorduk şaşırılcak bir şey yok. Yazıda olduğu gibi istikrarlı olmak önemli. Sabaha kadar ağlamasının sebebi başka bir problem kaynaklıdır.

 • Alya Zeren dedi ki:

  Merhaba Gül hanim daha oncede bu konuyla ilgili yazismistik ayni tavsiyelerde bulunmustunuz bana bizim minik yemek istiyir fakat ornegin pirinc tanelerini nerdeyse yarim saat agzinda ceviriyor bunu oyun haline getirdi istediğini yiyor istemediginj yemiyor(13 aylik kuzum ve hala anne sutu aliyor) yinede pes etmicem iyi sonuclar aliyorum mesela corbasina ekmek parcaliyorum cok sukur yutuyor ilginiz ve onerileriniz icin cok tesekkur ederim kuzum doyunca ben de doyuyorum ikimizde mutluyuz..iyiki boyle bir iletisim agini dusundunuz varolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe