9 Tem · MommiesBook · No Comments

Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bebeklerimiz çeşitli oyun ve oyuncaklarla dünyayı tanımaya çalışırlar. Oyuncaklar sadece oyun aracı değil, bebeklerimiz için fiziksel ve duygusal gelişimine katkı sağlayan , onların kişiliğini önemli ölçüde etkileyen ve ileriye dönük problemlerle başa çıkmasını sağlayan araçlardır.

 Oyuncak seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli detayı sizlerle paylaşmak isterim :

-         İlk ve en önemli kural bebeğin yaşına ve gelişimine uygun oyuncak seçimidir. Bebek yaşının üstü oyuncaklardan bir şey anlamaz ve sıkılır.

-         Keşfetmeye çalışan bebek her şeyi ağzına götürebilir.Bebeğin zehirlenmesine yol açabilecek boyalar ve kimyasallardan üretilmiş oyuncaklar alınmamalıdır. Güvenilir üretici firmaların oyuncakları tercih edilmelidir ve aldığınız oyuncağın üzerinde güvenlik bilgileri ve CE işareti olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

-         Bebeğiniz oyuncağı kolayca kavrayabiliyor veya tutabiliyor olması gerekir

.

-         Her aldığınız oyuncakta kanserojen olma riski sürekli aklınızı karıştırıyorsa bebeğinize gönül rahatlığıyla ahşap oyuncaklar alabilirsiniz.

 

-         Aldığınız oyuncaklarda takılı olan etiket,ip veya düğme gibi bebeğiniz kolayca kopartabileceği aksesuarları oyuncaktan sökmeniz gerekir ya da alırken buna dikkat etmeniz gerekir. Alınan oyuncakların kenarları veya köşeleri sivri ve keskin olmamalıdır. Bebeğinizin oynarken elini ,parmağını sıkıştırabileceği oyuncaklar alınmamalıdır.

 

-         Günümüzde çoğu anne babaların yaptıkları en büyük hatalardan biri bebeklerine pahalı oyuncaklar almalarıdır. Bebekler oyuncaklardan kısa sürede sıkılırlar bu yüzden pahalı oyuncaklar almak hem boşuna hem de maliyeti yüksek tutacak bir davranıştır. Bebeğinize oynaması için oyuncak verirken bütün oyuncaklar aynı anda önüne dökülmemelidir. Oyuncakların bir kısmı saklanmalı belli bir süre sonra oynananlar kaldırılıp oynanmayanlar verilmelidir.

-         Oyuncak alma işlevi belli sürelerle yapılması gereken bir şeydir. Bebeğin yaşı ve gelişimi ilerledikçe uygun oyuncaklar alınmalıdır.

 

-         Öten veya ışığı yanan pilli oyuncaklarda pil kapağının sağlamlığı kontrol edilmelidir. Hatta pil kapağının vidalı olması bebeğiniz açısından daha iyidir.

-         Güvenilir oyuncak markaları tercih edilmelidir . Sokaklarda veya kalitesiz yerlerde satılan çok ucuz oyuncaklar alınamalıdır. Kalitesi düşük oyuncaklar bebeğinize ciddi zararlar verebilir.     

Category: Sağlık

MommiesBook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe