27 Oca · MommiesBook · No Comments

Otribebe ile Derin Bir Nefes Alın

Geçen hafta Otribebe’ nin düzenlediği “Otribebe ile Mutlu Bebekler” adlı etkinlikteydim. İnanılmaz faydalı bilgiler aldığım bir 3 saat geçirdim.

Başlığımdan da anlayacağınız gibi, bebekler burun tıkanıklığı yaşamadıkça ve keyifleri yerinde oldukça, biz annelerde derin bir nefes alabiliyor, rahatlayabiliyoruz.

 

Otribebe’ den Aslıhan Hanım ve Dinamikanne sevgili Tuğba’nın ev sahipliğinde çok keyifli bir ortamdı. Anneler olarak işimize fazlaca yarayacak bilgileri sizinle paylaşacağım için bolca notlar aldım. Öğrendiklerimi kısa kısa aktarmak isterim.

 

IMG_7820

 

 

 

Bebeklerin 6 aylık olana kadar ağızdan nefes almayı bilmediklerini, bu yüzden de burunları tıkandığında bebeklerin de annelerin de büyük sıkıntı yaşadıklarını anlattı.

 

Bu anlatılanlar tabi ki bana çok yakın konulardı. Zeynep Derin için kaç kutu Otribebe bitirdim bilmiyorum. Emzirme ve uyku öncesi gerçek bir kahraman gibi bizi beklerdi Otribebe.

 

 

Aslıhan Hanım, Otribebe’nin bebeklerin huzur ve mutluluğu için önemli bir araç olduğunu anlattı ve 0-6 aylık bebeklerde ağızdan nefes alma ve burunlarını temizleme becerisi olmadığı için her gün kullanılmasını önerdiklerini söyledi.

IMG_7821

 

 

Yeni doğan Hemşiresi sevgili arkadaşım Esra Ertuğrul da etkinlikte bizlere bebeklerde burun tıkanıklığının yarattığı sıkıntıları anlattı. Burnu tıkanık bir bebeği emzirmeye çalışırsak bunun verimli bir emzirme olamayacağını, burun tıkanıklığı her şeyden önce emzirme sırasında sıkıntı yaratacağını ve bunun bebekte gaz oluşumuna sebep olacağını söyledi. Emzirme sırasında nefes alamadığı için huzursuz olan bebek kendini geri çektiğinde ağzından giren hava, o gaz sıkıntısını ailecek yaşamamıza sebep oluyormuş. Burundan nefes alıp vermek ayrıca, burun filtre görevi gördüğünden solunum yolları enfeksiyonlarını azaltıyor ve orta kulak iltihabını da önlüyormuş.

 

Otribebe’nin kullanımını Esra bize ayrıntılı bir şekilde anlattı.

 

Önce tek kullanımlık ambalajlarda bulunan Otribebe %100 okyanus suyunu bebeğinizin burnuna sıkarak burnundaki tıkanıklığı yumuşatıyorsunuz, sonra da yumuşayan burun salgısını Otribebe Nazal Aspiratör yardımıyla kendi nefesinizle çekiyorsunuz. Böylece bebeğinizin burnunu tıkayan burun salgısı filtreye takılarak, değiştirilebilir uç içinde kalıyor. Bebeklerde sümkürme yeteneği olmadığından, bu yolla bebeğin burun yollarının hafifleyip açıldığını ve bebeğinizin daha rahat nefes alabildiğini görüyorsunuz. Yoğun enfeksiyon olması halinde günde 4-5 kez, normal şartlarda günde 1 kere bu işlemi yapabilirsiniz.

 

Sonrasında nefes alabilmenin güzelliklerini keşfetmek üzere Aile Koçu Sandra Şarlon’ dan daha huzurlu anneler olabilmenin ipuçlarını da öğrenme şansımız oldu. Bebeklerin mutluluğunun annelerin mutluluğuna da bağlı olduğuna değinen Sandra; nefesin hayat demek olduğunu, doğru nefesin biz anneler için de en az bebekler kadar önemli olduğunu anlattı. Dikkatimizi nefese odaklayarak zihnimizi dinginleştirmenin yollarını dinledik; kaygı ve korkularımızı olabildiğince bir kenara bırakıp çocuklar gibi beş duyuyla anda kalmayı öğrenerek, çocuklarımızı daha iyi dinleyip ihtiyaçlarını gözlemleyip onlar için daha çok şey yapabileceğimizi öğrendik.

Kısa bir nefes çalışması yaptık ve 5 dakika boyunca doğru nefes alarak ne kadar rahatladığımızı keşfettik.

 

 

IMG_7908

 

Bebeklerimize ve çocuklarımıza da doğru nefes almayı öğretmek çok ama çok önemli.

Bu keyifli organizasyon için ve paylaşılan değerli bilgiler için Dinamikanne’ ye ve Otribebe’ ye çok teşekkür ederim J

 

Kızım doğduğundan beri Otribebe’ye içimden sürekli teşekkür ediyordum zaten :)

 

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe