26 May · MommiesBook · No Comments

Nöral Tüp Defekti (Spina Bifida)

Bu yazının konusu hem sizi hem de toplum sağlığını yakından ilgilendiren çok ciddi bir konu.

Nöral Tüp Defekti! Bir diğer adıyla Spina Bifida!

Nöral Tüp Defekti Nedir?

Omuriliğin herhangi bir bölgesinin genetik nedenler, çevresel faktörler ya da beslenme bozukluklarına bağlı olarak bozuk gelişimidir. Bir diğer adına Spina Bifida diyebiliriz.

Spina Bifidalı çocuklar omuriliğin bir kısmında genellikle bir kese ile dünyaya gelirler. En kısa sürede cerrahi işlemle kese kapatılır. Ancak Spina Bifidalı çocuklar hayatları boyunca yürümede zorluk çekebilir, tuvaletlerini tutamayabilir, omurga sorunları yaşayabilir,  fiziksel ve zihinsel gelişimde gerilikle karşı karşıya kalabilirler.

Neden Oluşur?

Spina Bifida’da en önemli risk faktörü genetik mirasınızdır. Ancak yapılan araştırmalar göstermiştir ki folik asit eksikliğinde nöral tüp defekti riski de artmaktadır. Hücrelere folik asit girmesini kolaylaştıran en önemli vitamin,  vitamin B12   'dir. 

Yapılan bir çalışmada gebelik öncesinde ve gebelik sırasında alkol tüketen annelerin Spina Bifidalı çocuk doğurma riski daha yüksek çıkmıştır.

Çernobil faciasından sonra ülkemizde de Spina Bifida oranında ciddi bir artış görülmüştür.

Bu demek oluyor ki bu mirası hepimiz taşıyor olabiliriz.

Peki anne adaylarının bebekleri için bu konuda üstüne düşen görevler neler?

Korunmak için neler yapabiliriz?

- Planlı gebe kalmaya karar verdiysek doktorumuzun tavsiyesiyle folik asit takviyesine başlamalı ve gebeliğimizin ilk 3 ayında aksatmadan kullanmayı unutmamalıyız. Ayrıca B12 takviyesi almamız da hücrelerimizin folik asiti kullanmasını kolaylaştıracaktır.

- Kendinize bakmak bebeğinize de bakmak demektir unutmayın.

- İlk olarak yeterli ve dengeli beslenmeyi hayatımız boyunca alışkanlık haline getirmeliyiz. Bu dönemde folikasitten de zengin besinleri öğrenip günlük diyetimizin içine entegre etmeyi unutmayalım.

- Gebe kalmayı planladığımız andan itibaren alkol tüketmemeliyiz.

Bir diğer önemli nokta gebe kalmayı planladığımız andan itibaren sık diyare(ishal) problemleri yaşamamaya özen göstermeliyiz.

Çünkü folik asit bağırsaklarımızın üst kısmından emilir; diyare durumunda diğer besin ögeleri gibi folik asit emilim azlığı ortaya çıkacaktır.

Bu faydalı bilgiler için Büşra Düzyol' a çok teşekkür ederim.

Category: Sağlık

MommiesBook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe