9 Ağu · MommiesBook · 13 Comments

Memeden Kesme

Zor oldu ama bitti.
Memeden de kestim emzirmeyi de bitirdim. Gerçekten ikisi farklı şeylermiş.

Emzirmeyi bitirme düşüncesi benim 20 aydır kabusumdu. 20 aydır hergün 6 kere kuzumla gözgöze aşkla yaptığımız o alışverişin sona erme ihtimali beni çok korkutuyordu. O duygu gelecek bıraktırmak zor olmayacak diyordu deneyimli anne arkadaşlarım. Gerçekten de öyleymiş.

14. ay itibariyle günde 4 kere emzirmeye başladım. 18. ayda günde 3 oldu. Her emmek istediğinde emzirmedim. Yemek öncesi ve sebepsiz ağladığında kesinlikle emzirmedim. 19. ayda ise sadece sabahları bir kere emzirdim. 20. ay da finish :)

Zeynep ' i 8. ayına kadar sadece emzirdim ve ona rağmen ek gıdaya kolay geçtik denebilir. Çok sevdiğim bir süreçti inkar edemem.

Bazı geceler emzirirken kendimi kaybedip 1-2 damla gözyaşı döktüğümü hatırlıyorum. Sadece karnını doyurup onu beslemek olmadı hiç amacım. Kokusunda defalarca kaybolduğumu, tüm kalbimle dualar ettiğimi, onu koklayarak, ona olan sevgimi onun minik yüreğine işleyerek ruhunu da beslediğim gecelerim çoktur...

Eğer eminsen bıraktıracağına kararlı ol. Duygu değişimleri yaşaman çok olası ama bebeğine yansıtma.

 

Emzirmeyi bitirmeye karar verdiğinden itibaren aşamalı olarak azalt. Sabah emzirme mesela, kahvaltısını daha güzel yaptığını göreceksin.

 

Öğlen uykusuna yatmadan önce ve gece uykusundan önce şeklinde , onun durumuna göre ilerle. Süt aynı zamanda duygusal yakıtı onun unutma. Kriz haline getirmesine izin verme, taviz verme, ikna et, sakinleştir. İkiniz içinde yıpratıcı bir süreç haline gelmemesine dikkat et.

 

Onu sürekli emzirdiğin koltukta oturma, emzirdiğin ya da önü açılan kıyafetler giyme.

 

Emmek istediğinde keyifli alternatifler bul; şarkı, oyun, sevdiği bir yiyecek…

 

Ona açıklamaya çalışma, kendini kötü hissedebilir. Uzun zamandır sığındığı bir limandan, oyun arkadaşından, ilk tattığı besinden ayrılıyor. O yüzden sıkılmamasına özen göster. Çocuklar sıkıldığında emme refleksi başlıyor.

 

Sihirli bir formül yok. Senin etkine, bebeğinin tepkisi. Yavaş yavaş sakin sakin.

 

 

IMG_0489

 

 

Emzirme, zorluklar içinde başladığım, bazı günler acil servislik olduğum ama 20 ay boyunca ruhuma pembe, beyaz dev imzalar bırakan bir serüvendi ve bitti. Canım kızımı, en sevdiği ve güvenli limanından bir süre daha göğsümde uyutarak yavaşça uzaklaştırdım.

 

Lütfen emzirin.

 

Sizi seviyorum.

Category: Beslenme

MommiesBook

13 COMMENTS

 • beste dedi ki:

  Ne güzel yazmışsınız!!!!benim kizimda suan 8 aylık çok dua ettim emzirebilmek için ve cok şükür ki kızım emmeye bayılıyor! Ama en güzeli ikimizin arasındaki bağ muhteşem bir duygu ve evet bende onu emzirirken öyle duygular yaşarım ki gözümden yaş gelir.malesef bende o günlerin gelmesini hiç istemiyorum hiç bırakmasın hep emsin 😊😊

  • MommiesBook dedi ki:

   Dünya’nın en muhteşem duygusu uzuuun bir serüven var daha önünüzde ne güzel :) Emzirmeyi kesince o duyguyu özleyip 2. çocuğu düşünebiliyorsunuz haberiniz olsun :)

 • Esra dedi ki:

  Darısı benim başıma kuzum güzel annecik💕 bende emzirmeyi bırakmayı beceremiyorum ağlama geliyor o an,, sabah akşam bi kere emiyoruz çok azalttık ama tamamen kesmeyi beceremedim duygusallıktan🙈 o duygular çok farklı emerken göz göze olmak ona dualar etmek o kadar iyi anlıyorumki seni eminim tüm anneler seni çok iyi hissediyor💕 çok şükürki bu güne kadar emzirebildik RABBİM her anneye nasip etsin bu muhteşem duyguyu o kadını ağzıma bile almayacağım😡 eşim diyorki sen okula gidene kadar emzirirsin alyoşu😂😂😂

 • DİLEK dedi ki:

  Emzirme konusun da ismini anmak bile istemediğim kişilerin yorumlarına aldırış bile etmem.Emzirmek o kadar kutsal ve önemlidir ki bebek ile anne arasında çok özel bir bağdır.Ve bunu yorumlamak hele hele aşağılamak kimsenin haddi olamaz.Benimde oğlum 14 aylık ve bende ulkk 7 ay sadece anne sütüyle besledim ve her ay yeterli kilo alımı oldu şimdide emmeye çok düşkün bir bebek dünü bir yana emme olayı onun için bir yana sanırım doymaktan çok güven duygusunu da geliştiriyor ve şimdiden düşünüyorum 6 ay sonra nasıl bırakacak diye :)

 • Zeynep dedi ki:

  Gül Hanım’a ben cok şey borçluyum anneler aylardır onu instagramdan takip ediyorum bloglarını okuyorum önerdiği seyleri yapmaya çalışıyorum bundan baya bi ince yurtdışı tatiline gidektikkk ben deli gibi düşünmeye başladım bu çocuk orda ne yiyecek ??? Sonra Gül Hanım’a yazdım ve bana mükemmel bir fikir verdi tek gözlü elekrikli Ocak tatile giderken Alıp çantama koydum ve o kadar cok rahat ettim ki Çorbası muhallebisi herseyini Yaptım Gül Hanım’a mınnettarım herkesin aklına böle işe yarayan fikirler gelmez ve bir konu da daha tesekkurr etmek istiyorum uyku eğitimi Gül Hanım’ın sayesinde uyku Eğitimini tam anlamıyla başardık bu bizim için bir evrim bence söylediklerini gözü kapalı uygulayabilirsiniz cok başarılı fikirleri war benden size tavsiye :))))

 • Elif dedi ki:

  Gül merhaba, bebekler icin 1 yas sonrasi devam sutu ‘ve inek sutu hakkinda bi cok sey okudum ‘ve duydum.Ayrica 1 yas asilari icin saglik ocagi hemsiresi ” inek sutu sakin verme, devam sutune basla ” diye tembihledi beni. Ece simdi 13 aylik.. Ben tam gaz emzirmeye devam gece gunduz 😄 ama bu konuda bilgine ‘ve fikrine ihtiyacim var. Dört gozle yazini bekliyorum 🙋 sevgiler..

 • Elif dedi ki:

  Gül merhaba, bebekler icin 1 yas sonrasi devam sutu ‘ve inek sutu hakkinda bi cok sey okudum ‘ve duydum.Ayrica 1 yas asilari icin gittigimde saglik ocagi hemsiresi ” inek sutu sakin verme, devam sutune basla ” diye tembihledi beni. Ece simdi 13 aylik.. Ben tam gaz emzirmeye devam gece gunduz 😄 ama bu konuda bilgine ‘ve fikrine ihtiyacim var. Dört gozle yazini bekliyorum 🙋 sevgiler..

  • MommiesBook dedi ki:

   Elif Merhaba, 20. aya kadar emzirdim ve zaten 1 yaş itibariyle bebeğimin beslenmesinin %80 i artık ek gıdaydı. Ben de inek sütünün etkinliğine inanmıyorum onun yerine kalsiyum deposu kaşar peyniri tercih ediyorum. 1 bardak inek sütünün 4 misli kalsiyum değeri var 50 gr kaşar peynirinin. Kahvaltısına 2-3 çeşit peynir ekliyorum. Lor, kaşar, beyaz peynir. Hedef kalsiyumsa halletmek kolay :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe