Kanada Okulları, Kanada Eğitim Sistemini Türkiye’ye Getirdi

Hafif bir yokuş iniyorsunuz cennetten hallice bir manzara içinde beyaz bir köşk karşılıyor sizi. Kanada Okullari_Ulus Kampusu_1       Boğaz , ağaçların arasından ince ince gülümsüyor. Ne güzel bir yer diye iç geçiriyorum. Zeynep’ i kaydettirsem, benim de akşama kadar bu şahane bahçede kalmama izin verirler mi ki diye düşünürken, Kanada Okulları’nı tanımamız için bu güzel daveti gerçekleştiren Yeşim, sıcacık gülümsemesiyle karşılıyor beni.   Malum kızım henüz 2.5 yaşında. Eğitim sistemi, eminim sadece benim değil hepimizin kafasını karıştırıyor. İyi bir eğitim süreci olmasını istediğimiz kuzularımız için Türkiye’ de her geçen gün daha çetrefilli ve karmaşık bir yapı oluşuyor. Zeynep’in eğitim – öğretim zamanları da bu denli yaklaşmışken, şuan ki önceliğim tüm okulları tanımak. İdeolojileri, hedefleri, vizyonları anlamak.   Kanada Okullari_6   Bulunduğum yer, anaokulu ve ilkokul eğitimi için hizmet veren bir bina. Kanada eğitim sistemini birebir Türkiye’ de uygulamayı hedefleyen Kanada Okulları’nın anaokulu ve ilkokul binası.     Kanada Okullarının Türkiye tarafında bir kurucusu yok ve franchise değil.  Kanada Devleti tarafından açılan ve desteklenen bir okul.  Kanada, dünyanın çeşitli ülkelerinde Kanada Eğitim Bakanlığı’nın girişimi ve desteğiyle okullar kuruyormuş.  Kanada bu eğitim sistemini, uzun yıllardır dünya genelinde 14 ülkede uyguluyormuş. Bu sistem dahilinde, mevcut ülkenin eğitim sistemine Kanada ekolü ve standartları da getirilmiş oluyor.   Kanada Okullari_2           Türkiye’de Kanada Okulları’na kayıt olan bir öğrencinin eş zamanlı olarak Kanada’ da da dosyası açılıyor böylelikle istediği zaman Kanada’ ya liseye kadar geçiş yapabiliyor. Kanada vatandaşı bir öğrenciyle aynı haklarda okuyabiliyor. Müfredat Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı. Sınıfta iki öğretmen oluyor. Öğretmenler Kanada’dan son derece hassas bir şekilde seçilerek gönderiliyor.     Beslenme konusu da benim için çok önemli bir detay olduğundan bu kısmı can kulağıyla dinledim diyebilirim. Okul, çocukların yemeklerini eğitimli ve bilinçli bir aşçıya emanet etmiş durumda. Yapılan yemeklerin, mevsiminde sebzelerle yapılması, organik olması çok önemsedikleri detaylar.     Kanada Okullari_4       Bilgi akışında eksiklik olmaması açısından yazılı şekilde aldığım notları direk paylaşıyorum.  
 • Kanada sistemi, eğitim alanında dünyanın başarılı ülkeleri arasında en üst sıralarda yer alıyor.
   
 • Kanada, dünyanın çeşitli ülkelerinde Kanada Eğitim Bakanlığı’nın girişimi ve desteğiyle okullar kuruyor.  Kanada bu eğitim sistemini, uzun yıllardır dünya genelinde 14 ülkede uyguluyor.
 
 • Bu sistem dahilinde, mevcut ülkenin eğitim sistemine Kanada ekolü ve standartları da getirilmiş oluyor.
   
 • Böylece, küçük yaşlardan itibaren çok kültürlü ve çok dilli eğitim alma fırsatı yakalayan öğrenciler, öğrencilik hayatları boyunca birçok önemli avantajdan yararlanma şansı kazanıyorlar.
   
 • Türkiye’de Kanada Okulları’nın açılması da uzun bir araştırma ve hazırlık süreci sonunda hayata geçirildi.
   
 • o Eylül 2008’de Türkiye ve Kanada arasında akademik işbirliği süreci başladı.
 
 • o Ekim 2010 itibariyle Kanada Eğitim Bakanlığı, Türkiye’de Kanada Okulları açılması ile ilgili resmi çalışmalara başladı.
   
 • o Ekim 2010’dan, anaokullarımızın açıldığı 2015-2016 akademik yılına kadar olan süreçte Kanada eğitim sisteminin ve müfredatının Türkiye’ye en uygun şekilde adapte edilmesini sağlayacak adımlar belirlendi ve bu çalışmalar hızla tamamlanarak akademik gereklilikler sağlanmış oldu.
 
 • o Okul lokasyonlarının seçilmesi ve okul binalarının hazırlanmasının ardından, 2015-2016 akademik yılında Kanada Okulları, Türkiye’de ilk olarak Kanada Anaokulu projesi ile okul öncesi eğitime başladı.
   
 • Türkiye’deki ilk yılında büyük başarı elde eden Kanada Okulları, geçtiğimiz yıl Levent ve Çamlıca’da açtığı anaokullarından sonra 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı’nda İstanbul Ulus Kampüsü’nde üçüncü anaokulunun yanı sıra ilk  Kanada İlkokulu’nu da açıyor.
 
 • Anaokulundan sonra ilk defa ilkokul açarak Türkiye’ye olan güvenini gösteren Kanada Okulları, okul öncesinden başlayıp lise son sınıfa kadar devam edecek bir eğitim yapısı kurma stratejisi doğrultusunda, önümüzdeki iki yıl içinde organik büyümesini sürdürerek İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasında iki okul daha açmayı planlıyor.
   
 • Kanadalı öğrencilerle eşit şartlarda eğitim alma imkanına sahip olan Kanada Okulları öğrencileri, bu sayede eğitimlerine istedikleri zaman Kanada’da devam edebiliyorlar.
 
 • Önümüzdeki yıllarda açılması planlanan ortaokul ve liseyi de Kanada Okulları’nda okuyacak olan öğrenciler ise, yükseköğrenimlerine dünyanın en iyi üniversitelerinin yer aldığı Kanada'da doğrudan devam etme hakkına sahip olacak
   
 • Kanada Okulları’nın sunduğu en önemli avantajları 7 maddede özetlemek mümkün:
 1. Erken Çocukluk Kabul Değerlendirmesi ilk kez ve sadece Kanada Okulları’nda
Amerika ve Kanada başta olmak üzere birçok ülkede başarıyla uygulanan Erken Çocukluk Kabul Değerlendirmesi (E.C.A.A), Türkiye’de ilk kez ve sadece Kanada Okulları’nda, Kanadalı uzmanlarca uygulanıyor. Bu değerlendirme sayesinde, öğrencilerin öğrenim eğilimleriyle ilgili bilimsel sonuçlar ortaya çıkartılabiliyor.
 1. Kanadalı öğrencilerle eşit şartlarda eğitim olanağı
Kanada İlkokulu’na kayıt olan her öğrenci Kanada Eğitim Bakanlığı’na bildiriliyor ve Kanadalı öğrencilerle eşit şartlarda eğitim aldığı belgelendiriliyor. Kanada İlkokulu öğrencileri, eğitimlerinin herhangi bir aşamasında, kayıp yaşamadan Kanada’da eğitimlerine devam edebiliyor.     Kanada İlkokulu öğrencileri spor eğitimlerini de Kanadalı spor eğitmenlerinden alarak, Kanada'ya özgü sporlarda da branşlaşma olanağına sahip oluyor.  
 1. Kanada Eğitim Bakanlığı tarafından atanan uzman öğretmenler
Kanada Okulları’nda çalışan tüm yabancı öğretmenler, Kanada’da görev yapmış ve Kanada Eğitim Bakanlığı tarafından atanmış eğitimcilerden oluşuyor. Kanada Okulları eğitim kadrosunun dil eğitimi ve akademik alanlardaki uzmanlığı ile eğitimcilikte sahip oldukları deneyim, hem Türk hem de Kanadalı direktörler tarafından dikkatlice değerlendiriliyor. Ayrıca Kanada Okulları’nda her sınıfa bir yabancı bir de Türk öğretmen giriyor. Böylece öğrencilerin terminolojik bir eksiği de kalmıyor.  
 1. Anaokulundan itibaren çok dilli eğitim
Kanada Okulları öğrencileri anaokulundan itibaren İngilizce ve Fransızca eğitim alıyor. Kanada İlkokulu’nda ise öğrenciler 1. sınıftan itibaren, İngilizce ve Fransızca eğitim alıyor. İlkokulda Türkçe ve Sosyal Bilgiler dersleri dışındaki tüm dersler, Kanadalı öğretmenler tarafından İngilizce olarak veriliyor. İkinci yabancı dil olarak, yine anadili Fransızca olan öğretmenler tarafından Fransızca eğitim veriliyor. Böylece öğrenciler üç dille büyümenin avantajlarını hayatları boyunca yaşıyorlar.  
 1. Kanada üniversitelerine doğrudan geçiş hakkı
İlkokulun ardından, Kanada Okulları’nın önümüzdeki yıllarda açılması planlanan ortaokul ve lisesinden mezun olan öğrenciler, yükseköğrenimlerine dünyanın en iyi üniversitelerinin yer aldığı Kanada'da, doğrudan devam etme hakkına sahip olacak. Yani, diğer yabancı öğrenciler gibi dil yeterlilik sınavına girmek, hazırlık sınıfında okumak gibi 'şartlı kabul' koşullarını yerine getirmek zorunda olmayacaklar.  
 1. Eğitimde süreklilik, Sarmal Yaklaşım'ın avantajları ile Kanada Okulları’nda
Kanada İlkokulu ders programında, derinleşen zorluk seviyelerine bağlı ana kavramlardan oluşan ve bu kavramların zaman içinde sürekli tekrar edildiği ‘Sarmal Yaklaşım’ uygulanıyor.  Böylece kavramlar yıllar içinde tekrarlanarak, öğrencilerin o konuda daha derin bilgi edinmeleri ve eğitimde süreklilik sağlanıyor.    
 1. ‘Organik Yaşam’  felsefesi
Kanada Anaokulu’nda başlayan organik beslenme anlayışı, Kanada İlkokulu’nda birkaç adım ileriye giderek, okulun tüm alanlarında hissedilen bir ‘Organik Yaşam’ felsefesine dönüşüyor.   DİL, FARKLI SANAT VE SPOR AKTİVİTELERİ AĞIRLIKLI EĞİTİM PROGRAMI
 • Kanada Anaokulu’nda günlük program, çocukların tüm alanlardaki gelişimini destekleyecek şekilde planlanıyor.
 
 • Çocukların gün boyunca yabancı dille iç içe olmaları sağlanıyor ve böylece merak uyandırıcı etkinliklere katılırken dili doğru yoldan öğreniyorlar.
 
 • Anadili İngilizce olan eğitmenler tarafından sürdürülen İngilizce eğitimi yanında gün içinde belirli Türkçe çalışmalarına da yer veriliyor. Ayrıca haftalık programda yer alan Fransızca etkinlik saati ile de öğrencilerin Fransızcayı da sevmeleri hedefleniyor.
 
 • Kanada Okulları’nın çocuklarda okuma ve anlama becerilerini geliştirmeyi ve kalıcı hale getirmeyi hedefleyen zengin bir kaynak listesiyle desteklenen eğitim yaklaşımı, çocuklarda var olan doğal öğrenme merakını ve keşfetme isteğini pekiştirerek, çocukların eğlenerek dil becerilerini geliştirmeyi hedefliyor.
  Kanada Okulları, ilkokulunda da bu yaklaşımı; dil, farklı sanat ve spor aktivitelerinin ağırlıklı olduğu bir program ile daha da ileriye taşıyarak sunuyor.  
 • Diğer taraftan, çocukların en kaliteli eğitimi alabilmeleri için en donanımlı malzemelerin seçildiği Kanada Anaokulu’nun dekorasyonunda, çocukların sağlıklarını tehlikeye atacak kimyasal maddeler içeren hiçbir ürüne asla yer verilmedi.  Anaokullarındaki tüm mobilya ve malzemeler Kanada’dan geldi.
 
 • Kanada İlkokulu’nda da eğitim programında sınıfları yaş gruplarına göre dizayn ediliyor. Sınıfların, oyun alanlarının ve mobilyaların tasarımında tamamen doğal malzemeler kullanılıyor.
   
 • Kanada İlkokulu’nda hem dersler ve aktiviteler sırasında hem de genel olarak okulun tüm alanlarında öğrencilerin dil ve akademik gelişimlerini destekleyen, Kanada’dan gelen ve öğretmenler tarafından özel olarak hazırlanan görsel materyaller kullanılıyor. Görsel ve yazılı eğitim materyalleri Türk ve Kanadalı direktörler tarafından onaylanarak çift dilli olarak hazırlanıyor.
 
 • Her sınıfta Kanada eğitim sistemini vurgulayan ve öğrencilerin becerilerini destekleyen öğrenme köşeleri bulunuyor. Bu köşelerde öğrenciler, öğretmenleri tarafından zihinsel, bedensel ve akademik gelişimlerini desteklemeye, özgüvenlerini arttırmaya yönelik olarak özel hazırlanan materyaller ile çalışıyorlar.
 
 • Ayrıca Kanada Okulları’nda anaokulunda başlayan branş ve kulüp dersleri, Kanada İlkokulu’nda da devam ediyor. Böylece Kanada Okulları öğrencileri anaokulu çağında tanıştıkları spor ya da sanat aktivitelerini, farklı yoğunluk seviyeleri gözetilerek ilkokulda da yapmaya devam ediyor ve kendilerini daha fazla geliştirme imkanı yakalıyorlar.
 
 • Kanada Okulları’nın diğer bir önemli amacı da, öğrencilerine, okul öncesinden başlayarak sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirmeyi öğretmek.
 
 • Yüzde 100 organik bir okul olan Kanada Okulları’nın uzman diyetisyen ve organik şefler tarafından tamamen profesyonel bir şekilde yönetilen mutfakları, düzenli olarak gıda denetimcilerince denetleniyor.
UZMAN PROFESYONELLERDEN OLUŞAN YÜKSEK İSTİŞARE KONSEYİ Kanada Okulları yönetiminde görüş ve önerileriyle söz sahibi olan Yüksek İstişare Konseyi, kendi alanlarında uzman profesyonellerden oluşturuluyor. Her biri Kanada-Türkiye ilişkileri başta olmak üzere, eğitim camiasında saygın isimler olan Yüksek İstişare Konseyi üyeleri, Kanada Okulları’nda Kanada eğitim sisteminin uygulanması, Kanada ve Türk eğitim sistemlerinin uyumla birleşimi, öğrencilerin eğitimlerine Kanada’da devamı gibi birçok konuda görüş ve çalışmalarıyla yönetim sürecine katkıda bulunuyor. Kanada Okulları Yüksek İstişare Konseyi: o   Dr. Yılmaz Argüden – Türk Kanada İş Konseyi Kurucu Başkanı o   Prof. Dr. Erhan Erkut – MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı o   Prof. Dr. Murat Tarımcılar – TED Üniversitesi Rektörü o   Ayşen Karşit – Kanada Okulları Türkiye Koordinatörü o   Heather Jones – Kanada Okulları Eğitim Direktörü o   Eric Smith – Kanada Ottowa (Başkent) Uluslararası Okullar Direktörü   Gorsel_1             Kanada Okulları ve kayıt süreçleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.kanadaanaokulu.com ve www.kanadailkokulu.com  adresleri üzerinden ulaşılabilir.                            

2 COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir