19 May · MommiesBook · One Comment

Kahvaltı

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Ama asıl konumuza gelmeden ; öncelikle önemli bir kaç notumu paylaşayım;
Bebekler doğumdan itibaren ilk iki ayda 3-4 saatte bir emzirilmeli. Bu rakam dört-altı aylar arasında 5-6 saate kadar uzuyor. Yani gece emzirmesi 6. aydan sonra gerekli değil. Ben 14 aya kadar gecede 2-3 kez emzirmiş olabilirim ama  bu gerçekten çok yanlışmış. Sadece duygusal tatmin.
IMG_9023

kahvaltı

Kesintisiz gece uykusu, büyüme hormonunun daha etkili bir şekilde çalışmasını sağlıyor. 1 yaşından sonra gece beslenmesine devam eden çocuklarda, diş çürükleri ve orta kulak enfeksiyonlarınında sıklığı artıyor. Kronik uykusuzluğun anneye neler yaptığını hepimiz yaşayarak biliyoruz zaten :( O yüzden gece beslenmesini 6. aydan sonra kesmek en güzeli. Gelelim bizim eve. 13 ay kahvaltı yapmayan bebeğim için oturup düşünmem şart olmuştu. Biz anneler bazen hayatın hengamesinden, sürekli koşturmaktan bildiğimiz şeyleri de unutuyoruz. Hadi konuma geleyim ben :) Vikipedi diyor ki; ‘'  Kahvaltıöğle yemeği ve akşam yemeği gibi bir öğündür. Sabah tüketilen, günün ilk öğünüdür. Genellikle hafif gıdaların tüketilmesi tercih edilir. Geleneksel Türk kahvaltısında peynir (genellikle beyaz peynir), domates, siyah zeytinballı veya reçelliekmeksucuksalampastırma ve haşlanmış yumurtanın yanı sıra ince belli küçük bardak içinde siyah çay yer alır.  '' Benim bebeğim 13 aylık olana kadar ‘’ Geleneksel Türk Kahvaltısı’’ kavramının içinde yer alan hiçbirşeyi yemedi. Herkesin bebeği yumurtasını, peynirini, zeytinini yerken; bizim kız sadece meme emmek istiyordu. Geç oldu ama farkettim ki:
  • Gece emzirmesini kesersem bebeğim aç uyanır.
  • Her kahvaltı Türk kahvaltısı normlarında olmak zorunda değildir.
  • Bebeğim, kahvaltı tanımının ikinci  cümlesiyle hareket edip, sadece ‘’hafif gıdaları tüketmeyi’' seçebilir.
  • Kahvaltı illa yumurta, süt, peynir, zeytin, sucuk, salam, pastırma değildir. Zaten bunların hepsi sağlıklı da değildir.
  IMG_9469      
Bebeğimi gece emzirmeyi kesmeye karar verdim ve 1 hafta içinde sonuç aldım.
Zeynep gece emmesini kestikten sonra inanılmaz iştahlı uyandı ama yine de yumurta ve peynir vs. istemedi :)
Bende şöyle bir yol haritası çıkardım :
3 Günlük bir kahvaltı planı hazırladım.
1. gün :  1 elmayı küp küp kesip 2 bardak suda kaynattım yani elma kompostosu yaptım. Afiyetle yedi.   2. gün: 2 kaşık yulaf ezmesini 5 dakika haşlayıp 1 muzla ezip karıştırdım. Biraz da ceviz rendeledim. Kaşığı elimden yakaladı bi daha da bırakmadı :)   3.gün: Artık yumurtaya yumuşak bir geçiş yapmamamız gerektiğinden; 1 yumurtayı çırptım içine biraz beyaz peynir koydum ve evde yaptığım 2 dilim tam tahıllı ekmeği minik minik doğrayıp hepsini karıştırdım. Tavaya biraz tereyağı koyup erittim ve yumurtalı ekmeklerimi tavaya koyup 3-4 dakika pişirdim. Sonra da öbür taraflarını pişirdim, yani yumurta iyice pişti.  Yarım saat içinde  iki dilim yumurtalı ekmeği  yanındaki pekmeze batıra batıra yedi. Yanında da portakallı ıhlamurunu içti.
Yani, deneye deneye, arada bir ters köşe yapıp yanıltarak ama asla yemek konusunda baskı yapmayarak bir kahvaltı düzeni oluşturdum.
Ve Zeynep Derin kahvaltı yapmayı öğrendi :)
Zor ve yorucu oldu ama oldu. Her bebeğin huyu farklı ve anneler yavrularını en iyi tanıyanlar. Uygun bir yöntem seçip bebeklerinize kahvaltı alışkanlığını acilen kazandırın. Lütfen sabredin. Döksün saçsın, izin verin. Yemek yemeyi zorunlu hal olmaktan çıkardığınız gün, zevk aldığı için kendisi talep edecek. Eğlenerek yemeyi öğrendiği anda inanın çok rahatlayacaksınız. Baskı yaparsanız da ömür boyu yeme probleminizin olmaması mümkün değil.
Kahvaltı alışkanlığı ya da daha genel olsun, yemek yeme alışkanlığı  kazandıktan sonra 10 sene rahatsınız :)
 

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe