6 Mar · MommiesBook · No Comments

HPV

HPV, hemen hemen herkesin bir fikrinin olduğu ama çok duyulmaktan deformasyona uğrayıp gerekli önlemler alınmayan bir virüs türü. Cinsel yolla bulaşan ve 100’ e yakın türü olan HPV, rahim ağzı kanserine kadar gidebiliyor. HPV teşhisi konmuş olsun ya da olması 9- 50 yaş arası tüm kadınların HPV aşısı olması öneriliyor. Risk alınmayacak kadar önemli bir konu. Ben de HPV hakkında detaylı dökümanları okumanız ve bilinçlenmeniz için sizlerle paylaşıyorum. Bu arada unutulmaması gereken bir detay da şu; HPV cinsel yolla bulaşabildiği gibi tuvaletlerden, ellerden de bulaşabiliyor. Her 3 kadından biri HPV oluyor. Fakat türlerindeki farklılık sebebiyle bazıları teşhis edilemiyor. En kötü türünden bile koruyan HPV AŞISI çok önem taşıyor.

HPV konusunda bilinçlenmenizin yanısıra bilinçlendirmeniz de çok ama çok önemli.

Ben önümüzdeki hafta Dr Murat Emanetoğlu'nun kliniğine gidip detaylı kontrollerimi olup aşımı yaptırmayı planlıyorum.

 

 

 

CİNSEL BÖLGEDEKİ SİĞİLLER

 

Cinsel yolla, en sık geçen hastalıklardan birisi de cinsel bölge siğilleridir. Cinsel bölgede dağınık olarak bulunurlar. Küçük, cilt renginde, karnıbahar şeklinde görülürler. 1 mm den başlayıp çok daha büyük ve çeşitli kümeler şeklinde olabilirler.  Cinsel bölgede vajina duvarından anüse kadar olan bölgede, ayrıca rahim ağzına kadar yayılabilir. Hasta kişiyle oral seks yapanlarda, ağızda ve boğazda da görülebilirler.  Cinsel bölge siğillerinin hem ilaçla hem de cerrahi olarak tedavisi vardır. Ancak bu hastalık, HPV (Human Papilloma Virus) ile oluştuğu için bilindiği gibi rahim ağzı kanserine yol açabilir ve bu konuda dikkatli olunması gereklidir.

 

Belirtileri Nelerdir?

  • Cinsel bölgenizde cilt renginde ya da gri renkli kabarcıklar
  • Karnıbahar görüntüsünde yapılar
  • Cinsel bölgede kaşıntı, rahatsızlık hissi
  • Cinsel ilişki ile kanama olması

Aslında hiçbir belirti olmadan da siğiller oluşabilirler. Hatta bazen çıplak gözle dahi görülmeyen çok küçük ve yassı şekilde de olurlar.

Gebelik sırasında inaktif halde bekleyen enfeksiyon, tetiklenebilir ve aktif hale geçerek daha da kötüleşebilir.

 

 

Neden Olur?

Vücudunuzun diğer yerlerinde olduğu gibi cinsel bölgede de sebep bir virüstür. HPV denilen bu virüs cildinizin üst tabakasını tutar. HPV nin 100 den fazla çeşidi vardır. Fakat yalnızca birkaç çeşidi cinsel bölge siğiline neden olur. Bunlar oldukça bulaşıcıdır ve virüsün olduğu kişiyle cinsel temas sonucu kolayca yayılır. Cinsel ilişkiden birkaç ay sonra gelişebildiği gibi yıllarca hiçbir şey olmadan da bekleyebilir.

 

Teşhis Nasıl Konur?

Genelde sadece bakmak yeterlidir. Ancak bazen tam olarak belirgin olmazlar. Bu durumda asetik asit solusyonu uygulaması ile siğiller beyazlaşırlar ve kolposkopi denen aletle görülür hale gelirler.

Bu yüzden düzenli muayene, cinsel bölgede siğil ve sonrasında oluşan rahim ağzı kanseri açısından çok önemlidir.

Eğer cinsel bölgede siğiliniz varsa, durumunuza göre, her üç veya altı ayda bir smear testi yaptırmanız gereklidir.

 

Nelere Yol Açabilir?

Rahim ağzı kanseri, HPV enfeksiyonu ile yakın ilişkidedir. HPV nin bazı tipleri dış cinsel organın kanseri ve anüs kanseri ile de ilişkilidir. Ancak unutulmamalıdır ki, her HPV enfeksiyonu kansere dönüşür gibi bir durum söz konusu değildir.

Gebelik sırasında cinsel bölgede siğil olması bazı sorunlara yol açabilir. Siğiller büyüyerek idrar çıkışını zorlaştırabilir.

Vajinal duvarda bulunan siğiller, doğum sırasında duvarın genişlemesini engelleyebilir. Ayrıca nadiren de olsa, doğan bebeğe bulaşarak boğazında siğil oluşmasına neden olur. Bebeğinizin, hava yolundaki tıkanıklık nedeniyle ameliyat bile olması gerekebilir.

 

 

Tedavi Nasıl Olur?

Siğillerin tedavisi ilaç veya cerrahi olarak yapılır. Siğile neden olan virüs tamamen yok edilemediği için tedaviden sonra cinsel bölgede siğiller tekrarlayabilirler. Kullanılan ilaçlar genelde siğili yok etmek için üzerine sürülerek uygulanan kimyasal maddelerdir. Bu maddeler sadece doktorunuz tarafından uygulanabilir.

Büyük siğiller, kimyasal madde uygulanmasından ziyade cerrahi olarak çıkarılması daha uygundur. Ayrıca kimyasal maddeye cevap vermeyen siğillere ve gebelere doğumdan önce bebeğe bulaşmasın diye cerrahi işlem uygulanır. Bu işlemler şunlardır;

  • Kriyoterapi ile siğil üzerine, donmuş sıvı nitrojen uygulanır. Siğilin üzerinde bir kabarcık oluşur. Deriniz iyileştikçe siğil de kendini atarak alttan yeni cilt çıkacaktır. Ancak bu uygulama bir kaç kez gerekebilir.
  • Koterizasyon ile siğil üzerine elektrik akımı verilerek yakılır.
  • Lokal anestezi yapılarak siğil, kesilerek o bölgeden çıkarılabilir.
  • Lazer tedavisinde yoğun ışık kaynağı kullanılarak siğiller yok edilirler. Biraz pahalıdır. Ancak yaygın ve tedavide zorlanılan siğiller için kullanılır.

 

Nasıl Önlenir? Kime Hangi Aşı?

HPV, daha önce virüsle enfekte olmuş kişiyle ciltten temasla geçtiği için cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak riski azaltacaktır.

Eğer cinsel partnerinizin veya kendinizde cinsel bölgede siğil görürseniz tedavi olana kadar cinsel ilişkiden kaçının.

Eğer kendinizde ilk kez görürseniz cinsel partnerinize bu konuda bilgi verin. Bulaşma açısından tetkik edilerek gerekirse tedavi olsun.

Tamamen önlemese bile, HPV nin en tehlikeli tiplerine karşı üretilmiş aşıyı yaptırın. Aşının, ilk cinsel ilişkiye başlamadan önceki yaşlarda yapılmasıyla, en yüksek derecede koruma yaptığını unutmayın.

Ayrıca HPV daha önceden alınmış olsa bile özellikle ikili aşının rahim ağzındaki ortaya çıkmış hücre değişikliğinde ilerlemeyi-tekrarlamayı azalttığı ve dörtlü aşının da siğillerde de nüksleri azalttığı klinik çalışmalarla gösterildi.

Sonuçta 9-50 yaş arası HPV virüsü almış ya da almamış tüm bayanların aşı olması önerilmekte…

 

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe