10 Nis · MommiesBook · No Comments

Emzirme Psikolojisi

Emzirme psikolojisi çok farklı bir psikolojidir.

Emzirme konusu, hamilelik süresince anne adaylarının kafalarındaki bir soru işaretidir. Yeni doğum yapmış annelere asla söylenmemesi gereken şeylerden biri de emzirmeye dair değerlendirmelerdir. ''Sütün var mı?, yaramıyor mu, bu çocuk kilo almıyor sanki! '' Ben bu cümleleri bolca duymuştum ve gerçekten yerin dibine girmek istemiştim. Düşünsenize, biri çıkmış size bebeğinize bakamadığınızı, aç bıraktığınızı söylüyor!

Sütününüz kalitesini arttırmaya dair, hacmini arttırmaya dair öneri almadan önce şunu bilin ki; bu işte en önemli şey psikolojiniz yani ruh haliniz.

 

Doğum yapmıştım üzerinden 1 hafta geçmişti ve bebeğimin evde bakım günü gelmişti. Bu bizim sigortamızın bize sağladığı bir ayrıcalıktı. Normalde 10 gün sonra 300-400 gr alması beklenen bebeğim tam 1 kg almıştı ve sadece emiyordu. Aksi olsaydı ne farkederdi. Bebeğim kilo alamamış olsaydı ve bu benim sütüm kaynaklı olsaydı da suçlu olamazdım.

 

Bu süreçte kimsenin sizi yıpratmasına ve üzmesine izin vermeyin. Söylenenleri dinlemeyin, umursamayın. Sadece uzman kişilerden destek alın. Unutmayın, önünüzde bebeğinizi büyütüp hayata hazırlayacağınız uzun bir serüven var ve size asıl lazım olan şey SABIR.

Her bebek için annesi, en ideal annedir. Çevrenizdeki insanlar (çevrenizde olduklarına göre muhtemelen) iyi niyetle yardımcı olmaya çalışırlar fakat yinede siz emzirme konusunda en büyük desteği çocuk doktorunuzdan alırsınız.

Kafanıza takılan herşeyi doktorunuza sorun. Hiçbir konuyu içinizde büyütmeyin. Eğer çok ulaşılabilir bir doktorunuz yoksa bana sorun; ben sizin için hekimlere danışırım ve elimden geldiğince sorularınızın yanıtlarını verebilirim.

Category: Sağlık

MommiesBook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe