20 Nis · MommiesBook · No Comments

Doğum Sonrası Beslenmenin Temel Kuralları

Büyümenin en hızlı olduğu yenidoğan döneminde bebeğin ve annenin yaşantısındaki en önemli konu beslenmedir.

Emzirme döneminde annenin beslenmesi bebeği her anlamda etkileyeceğinden sağlıklı beslenme anne için elzem bir konu niteliğinde olmalıdır.

Emzirme döneminde anne, normal gereksiniminden daha fazla enerji, protein, vitamin ve mineralleri almalıdır. Annenin emzirme döneminde yeterli ve dengeli beslenmesi bebeğin sağlıklı olması açısından da çok önemlidir. Emziren annenin beslenmesine dikkat etmesi ayrıca, anne sütünün hem verimli hem kaliteli olmasını sağlamaktadır.
Doğum sonrası temel olarak anne beslenmesinde dikkat edilmesi gereken başlıklar şöyle:

Enerji: Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700-800 ml süt salgıladığı esas alındığında annenin günlük aldığı enerjiye 750 kalori ek enerji alması gerekir.
Protein: Emziren annelerin günlük protein gereksinmelerini bitkisel ve hayvansal proteinlerden karşılamaları gerekir. Ancak protein kalitesi çok önemlidir. Günlük beslenmeye,  kaliteli protein kaynaklarından olan 1 adet yumurta veya 1-2 su bardağı süt  eklendiğinde günlük alınması gereken protein gereksinimi kaliteli bir şekilde karşılanmış olur.
Yağ Tüketimi: Anne vücuda alması gereken yağı sağlıklı yağlardan yanı Omega-3 ve doymamış yağlardan tercih etmelidir. Doymuş yağlardan uzak durmalıdır.
Sıvı Tüketimi: Emzirme döneminde su metabolizmasında artış olur. Alınan su, süt salgılanmasıyla, metabolik su ise artan yiyecek alımıyla artmaktadır. Süt miktarının değişmemesi için annenin sıvı alımını arttırması gerekir.
Günlük alınan su miktarı en az 12 su bardağı olmalıdır.

Çay, kahve gibi kafein içeren içeceklerin süt verimini azaltmasından dolayı emzirme döneminde çok tüketilmesi uygun değildir.
Vitamin alımı: Emziren annelerde çeşitli vitamin yetersizliği bulguları sık görülmektedir.

B grubu vitaminleri (tiamin,riboflavin, niasin) emziren kadınların enerji gereksinimine göre ayarlanmalıdır. Kalsiyum gereksinmesi de dikkate alınarak bu süreçte kalsiyum içeriği yüksek besinler tüketilmesi gerekir.

Ayrıca vitamin fazlalığına neden olabilecek yüksek yoğunlukta vitamin içeren ilaçların gelişigüzel değil doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Bu bilgiler için diyetisyen arkadaşım Seda Sağbaş'a teşekkür ederim.

Category: Beslenme

MommiesBook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe