10 Nis · MommiesBook · No Comments

Doğum Sonrası Beslenme

Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza aldınız. Herşey yolunda gidiyor. Eski hayatınıza döndünüz. Bir farkla; etrafınızdaki herkes size tatlılar, şerbetlerle geliyor. Ye, iç sütün artsın diyen bir sürü teyze ,hatta belki eşiniz.

Hamilelik genelde her yiyeceğin standardın üstünde tüketildiği bir dönem. Eski beslenme alışkanlığına dönmek bir süreç. Ama rutin beslenme düzeninize dönmeye çalışmak yerine daha fazla tatlı tüketimini arttırıp, şerbetlerle de bunu destekleyince bir bakıyorsunuz, doğum sonrası kilolar gitmiyor hatta belki artıyor.

Eğer emziriyorsanız da ''bol bol tatlı ye sütün artsın''la karşı karşıyasınızdır. Hayır. Sütü arttıran ve süt yapımını destekleyen en önemli şey SU. Lohusa şerbeti çok tatlıdır ve onu içerseniz susarsınız. Ordaki süt yapan etken şerbet değil, sudur. Tatlılar sütü değil, kiloyu arttırır.

Tam tersi, doğum sonrasında ideal kilo verme zamanı emzirme dönemidir. Çünkü emzirme sırasında vücudun harcadığı enerji, normal dönemden daha fazladır. Bu nedenle emzirme döneminde fazla kilolardan kurtulmak için özel bir diyet uygulamak gerekmez. Sadece sağlıklı bir beslenme programı uygulamak yeterli olacaktır. Bu beslenme tarzı‚ hem fazla kiloların kendiliğinden gitmesine‚ hem de bebeklerin daha kaliteli süt ile beslemesini sağlayacaktır.

Tabiki emzirirken depolarımızdan eksildiği için; kalsiyum, protein, demir, mineraller ve vitaminler çok önemlidir. Aslında, bu besin grupları her zaman önemlidir ve alımına dikkat edilmelidir. Emzirme döneminde eksta 500 kalori alınması yeterlidir.

Doğum sonrası, dikkat edilmesi gereken bir nokta da; baklagil tüketimi. Mercimek, fasulye hatta bulgur bile bazen çok fazla gaz yapabilir. Bu gaz da sütünüzden bebeğe geçebilir. Bebekler ilk 3 ay gaz çıkarma problemi yaşarlar, bu da hareket kabiliyetleri sınırlı olduğu içindir. 4. aydan itibaren daha çok hareket eden bebek kendi gazını kendi çıkarmaya başlar ve sizde hayatınıza baklagilleri ufaktan sokabilirsiniz.

Doğum sonrası emzirme döneminde günde en az 3 lt. kadar sıvı tüketilmelidir. Ancak çay kahve gibi süt verimini azaltan içecekler yerine su, süt, meyve suyu, ıhlamur tercih edilmelidir. Kızartmalar, mayonez, kaymak gibi aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Fazla unlu, şekerli gıdalardan ve abur cuburdan kaçınmalıdır.

Category: Beslenme

MommiesBook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe