3 Mar · MommiesBook · No Comments

Diyetisyen Banu Kazanç

Sağlıklı beslenme ile ilgili kafayı bozmuş, okumuş, doyamamış, sizler için diyetisyenlerle röportajlar yapmış lakin bunu kendine yansıtmakta zorlanan biri olarak son umut Diyetisyen Banu Kazanç ’ a gittim. :)

Şaka bir yana, geçtiğimiz hafta sevgili arkadaşım Özge Kopuz’ un daveti ile Banu Kazanç ile tanıştım. Banu hanım, güleryüzlü ve pozitif olmasının yanı sıra çok başarılı bir diyetisyen. Danışanları arasında siyasetçiler ve ünlü isimler yer alıyor.

‘’Hep obur diyeti’’ nasıl geliyor kulağa? Bence şahane. Yemek yiyerek zayıflıyor olmak gerçekten mucize.

Sağlıklı beslenme hakkında oldukça faydalı bilgiler paylaştı. En ilgimi çekenleri sizinle kısa kısa paylaşayım;

 

  • Porsiyon ve zaman ayarı yapmanın önemliymiş. Örneğin gece atıştırmalarını doğru yönetmeliymişiz. Bitki çayları alternatif olabilir diyor ama beni sucuklu tosttan aşağısı kesmiyor L (aramızda kalsın :) )

 

  • Bir makarna delisi olarak, makarnamın masum olduğunu öğrendim J 1 porsiyon makarnanın yanında yoğurt olduğunda çok iyi bir ikililermiş.

 

 

  • Baharatları hayatımıza biraz daha fazla dahil etmemiz iyi olurmuş. Metabolizma hızlanırmış ve vücut ısısı %25 arttığı içinde yağ yakımı başlarmış.

 

  • Bilinçsiz yapılan diyetler yağ kaybından ziyade kas kaybına sebep oluyormuş.

 

 

  • Eğer diyette sürekli kısıtlamaya gidilirse uzun süreli bir başarı elde edilemezmiş. Diyete her yiyeceği dahil etmenin öneminden bahsettik. Kısıtlamalar psikolojik problemler de yaratırmış.

 

  • Yoksunluk sendromu yaşatmadan kilo verdirmek, psikolojik açıdan çok önemliymiş.

 

 

  • Diyete başlamadan önce mutlaka kan tahlili ve gerekli tetkikler yapılarak başlamalıymış. Hiçbir altyapısı olmadan atıp tutan diyetisyenlere inanmayın. Selam, et yeme gibi bir durum yok yani :)

 

  • Kişinin bütçesine göre beslenme düzeni oluşturuluyormuş.

 

 

  • Kişinin özel ve sosyal yaşantısı, iş hayatı gibi önemli faktörler hesaba katılmadan diyet listesi oluşturmak son derece mantıksızmış.

 

Banu Kazanç’ın ‘yedikçe zayıfla ve öyle kal’ adında da bir kitabı var. Sürekli danışılması gereken bir rehber gibi çok faydalı bilgiler içeriyor. Mommiesbook önerisidir. Edinin :)

 

 

Category: Organizasyonlar

MommiesBook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe