28 May · MommiesBook · No Comments

D Vitamini

D vitamini vücutta sihirli bir hormon gibi davranır diyor blogumun çocuk doktoru sevgili Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu Küçükkırım hocam ve şöyle devam ediyor: Günümüzde büyük küçük en yaygın sorunlarından olan , kemik ve kas gelişiminden bağışıklık sistemine depresyondan kansere dek birçok hastalıkta önemli rol oynuyor.

KANSERİ ÖNLÜYOR
"Amerika'da yapılan bir çalışma D vitamininin meme kanseri riskini yüzde 50, kolon kanseri riskini yüzde 65 azalttığını ortaya koyuyor. Bu kadar önemli olan bir vitamin eksikliğinin erken yaşlarda tespiti ve tamamlanması gelecek yıllarda pek çok ciddi hastalığa karşı koruyacaktır." Her gün en az 15 dakika güneş ışınlarından faydalanın diyen Dr. Küçükkırım, D vitamini ile ilgili önemli uyarılar ve önerilerde bulunuyor...

KAFA KEMİĞİNİ YUMUŞATIYOR
D vitamini eksikliği özellikle çocukları, yaşlıları, gebeleri ve ergenleri önemli ölçüde tehdit ediyor. D vitamini eksikliği olan bebeklerde kafa kemiklerinde yumuşamadan parantez bacağa, göğüs kafesinde çöküklükten diş çıkmasında gecikmeye, geç oturma ve yürümeden çok terlemeye dek birçok sorun meydana geliyor.

ÇOCUKLARINIZI GÜNEŞE ÇIKARIN
D vitamininin başlıca kaynağı güneş ışınlarıdır. Bu nedenle güneşten bilinçli bir şekilde bol bol faydalanılması gerekiyor. Güneş ışınlarının dik gelmediği saatlerde kol, bacak ve yüzün günde yaklaşık 15 dakika güneşlendirilmesi günlük D vitaminini sağlamaktadır.

YUMURTA SARISINDAN TEREYAĞINA
D vitamininin yüzde 20'si ise yiyeceklerle sağlanırken bu mucizevi vitamin özellikle yağlı balıklar başta olmak üzere karaciğer, yumurta sarısı, peynir, tereyağı, süt ve mantarda bulunuyor. Ancak besinler tek başına yeterli olmuyor. Besinler yoluyla alınan D vitamini güneş sayesinde daha
aktif hale geliyor.

Category: Sağlık

MommiesBook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe