13 May · MommiesBook · No Comments

BPA ve BPS

Yapılan araştırmalar plastiklerde kullanılan BPS’in (Bisfenol-S) BPA’nın (Bisfenol-A) yeni bir formu olduğunu ve en az BPA kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor. Peki BPS tehlikesinin farkında mısınız?

Plastik ürünler artık hepimiz için kaçınılmaz oldu. Hayatlarımızı kolaylaştırdıkları da muhakkak. Özellikle anne sütüyle ve bebeklerimizin gıdaları ile temas eden plastik ürünlerin doğru seçilmesi çok önemli. ,

Polikarbon bazlı plastikleri ısıya dayanıklı hale getirmek ve sağlamlığını arttırmak için BPA (Bisfenol A) adında bir kimyasal ile güçlendirilliyor.

Yapılan araştırmalar BPA’nın çocuklarda östrojen hormonunu taklit ederek erken cinsel olgunlaşmaya neden olduğu, büyüme ve davranış bozukluklarına yol açtığını gösteriyor. Bunun yanında kanser, diyabet ve kalp damar hastalıkları riskini arttırdığı biliniyor.

2011 yılı Haziran ayında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bebek sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle, Avrupa Birliği ile paralel olarak, bebek beslenmesinde kullanılan polikarbonat malzemelerin üretiminde Bisfenol A'nın (BPA) kullanımını yasakladı. Bunun üzerine içeriğinde BPA bulunan plastik biberonlar piyasadan toplatıldı. Birçok marka ambalajlarında BPA içermediklerini belirtti.

BPA’nın birçok ülkede bebek ürünlerinde yasaklanmasının ardından BPA ile benzer etkileri gösteren BPS üretiminde artış gözleniyor. BPS (Bisphenol S) BPA’nın farklı bir kimyasal formu ve  hormonlar üzerinde BPA ile benzer etki gösterip büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkilemekte, ileride davranış bozukluğuna neden olabilmektedir.

Özellikle anne sütü ve bebek gıdaları ile temas eden ürünlerin BPA içermemesi yeterli değil. Bu ürünlerin aynı zamanda BPS maddesini de içermemesi çok önemli. Özellikle biberon, alıştırma bardağı, göğüs pompası, anne sütü saklama poşetleri gibi ürünler seçerken BPA ve BPS içermediklerinden emin olmak gerekir. BPS plastikler üzerinde BPA ile benzer etkiyi gösteriyor.

 

 

 

 

Referanslar: http://www.medicalnewstoday.com/articles/221205.php http://www.sfgate.com/green/article/Bisphenol-S-may-be-as-harmful-as-BPA-4226326.php

Category: Sağlık

MommiesBook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe