29 Şub · MommiesBook · No Comments

Beslenme Alışkanlığı

 

Bebeği doğduğu andan itibaren her anneyi bir korku sarar. Bu korkuya ben kısaca iyi anne olma sendromu diyorum. ‘’ Emzireyim yada en iyi mama hangisi, en güzel kıyafet, hangi puset, hasta olmasın, üşüdü mü terledi mi, ateşi mi var sanki, karnı doydu mu vs… Hiç bitmez annelerin kafasındaki sorular. Ve istisnasız her anne kendi imkanları doğrultusunda en iyi olmayı hedefler.

Şahsen, anne olduktan sonra ne kendimi, ne kızımı hiç kasmadım. Birkaç önemli detayım vardı. Yıllardır kafamda ana hatlarıyla oluşturduğum kendi mantığımla çerçevelediğim. O detayları yıkmak için her ne kadar çevrem var gücüyle çalışsa da sağlam temellere oturtmuş olduğum doğrularımı elimden geldiğince korumaya çalıştım.

‘’Azıcık çikolata versen ne olacak, çocuğu üzmeye değer mi?’’

Şimdi bu çocukların bir bağışıklık sistemi var. Neredeyse yediğimiz her tatlının içinde mısır şurubu var o da mısır nişastasından elde ediliyor. Şeker diye çocuklarımıza verdiğim yedirdiğim çoğu şey şeker değil mısır nişastası! Hiçbir marka yok çikolata ve şekerlemelerinde şeker kullanan. Çünkü maliyeti kurtarmıyor. Açık açık söyleyeyim kullanırlarsa batarlar. Şuan reklam gücüyle mısır nişastaları belli işlemlerden geçirilip bal diye satılıyor. Mısır nişastasından kısaca bahsedelim;  %80 früktoz olduğu için tatlandırıcı şekerden bile daha güçlü madde tüm paketli gıdaların içinde. Früktoz vücutta kullanılmayan depolanan bir madde dolayısıyla yağa dönüşüyor. Diyabet, koroner kalp damar hastalıkları, karaciğer yağlanması, hipertansiyon ve kanser. Hepsi çocuklarımıza verdiğimiz küçücük tatlı, karşı konulamaz, alışkanlık yaratmama ihtimali olmayan sevimli paketlerin içinde.

Cips, kola, çikolata, kızartma, pastane ürünleri gerçekten biyolojik silahlardan bile güçlü. Son zamanlarda karşılaştığım 8-14 yaş grubu obezlerin sayısı azımsanmayacak ölçüde. Diyetisyen arkadaşlarımda bu oranı doğruluyor.

 

Azıcık versem bir şey olmaz ile başlayan alışkanlıkların hepsinden lütfen koruyun, hem kendinizi hem çocuğunuzu. Bu konuyla ilgili sizin yerinize karar verenlere de lütfen anlatmaya çalışın. Çocukları dünyaya geldiklerinde damak tatları olmadan geliyorlar ve sizin besleme şeklinizle doğru orantılı olarak gelişiyor tat algıları. Bu tarz besinlerle ne kadar geç tanışırlarsa o kadar iyi.

Sağlıklı atıştırmalıkları kendi hayatımızda da alışkanlık haline getirmeye çalışmamız gerekir. Beslenme alışkanlığı konusu gerçekten hayati bir konu. Evinizden kayısı, ceviz, fındık gibi kuruyemişlerin yanısıra sağlıklı besinleri eksik etmeyin. Onun seveceği şeylere siz karar verin.

 

Sevgiler.

 

Category: Bebek, Beslenme

MommiesBook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe