16 Mar · MommiesBook · No Comments

Bebeklerde Uyku ve Diş Çıkarma

Uyku eğitimi kavramını tam oturttuk derkeeeen hoop evdeki çok sevdiğimiz yardımcımız bizden ayrılmak zorunda kaldı.

Zeynep Derin bir odadan diğer odaya yalnız gidemez oldu. Bebeğimde oluşan bu güven problemi karşısında doğru davranmam çok önemliydi. Uyku eğitimimi tamamlamış ve kızımı yatağına koyduğumda, kendi kendine uyumaya alışmış olmasına rağmen, evdeki bu değişiklik sonrası yatağının yakınına yaklaşınca bile yaygarayı basar oldu.

Ve biz 2 ay öncesine tekrar döndük. Hiç ısrar etmeden onu  10 gün kucağımda uyuttum. Uyuduktan sonra derin uykuya geçene kadar 1 saat başında bekledim. 11. gün tekrar yatağına yatırdım,  hemen adapte oldu. Hiç sorun çıkarmadı. İki eee eee, iki pişşş piiişşşş derken Zeynep mışıl mışıl uyumaya devam etti.

Herşey yoluna girdi diye düşünürken, 6. hastalık denen saçma sapan hastalık yakamıza yapıştı, Zeynep 5 gece 5 gündüz yüksek ateşle yandı ve sevgili eşim çok stratejik bir hata yaptı. Çok karşı çıkmama rağmen, Zeynep'in  geceleri kontrolümüz altında olması açısından, yanımızda yatmasını istedi.  Abartmıyorum 5 gece boyunca toplam 5 saat uyumadım, çünkü aynı anda eşim de hasta oldu.

Zeynep Derin'in ateşli günleri son buldu ama kendi yatağında yatmayı reddetti. Doğduğundan beri hiç yanımızda yatmadığı için, bu lüksü (onun açısından) keşfetmiş oldu.

Tabiki boyun eğmedim.  Aldım onu odasına gittik ve ne şekilde uyumak isterse 3 gün o şekilde uyuttum. Omzumda pışpışlayarak, ayağımda sallayarak, kucağımda zıplatarak, emzirerek... Bu sefer tek fark şuydu; derin uykuya geçmeden onu yatağına koydum. Kendi başına ve kendi yatağında uyuduğunun farkında olsun diye. 3 günlük serüven sonunda eşim benden sağlam bir özür diledi.

Ateşlenince yanımıza alma fikrinin iyi bir fikir olmadığını anlamıştı. Düzenini bozmak yerine, onun odasında kontrol altında tutmak tabiki daha doğruydu. Sonraki günlerde ise Zeynep Derin'in uykusu gelir gelmez yatağına koydum, uykuya dalması 5 dakika falan sürdü... Derkeeeen Antalya seyahati sonrası yaşadığımız 2. ateş dalgası. Yüksek ateş, öksürük, burun akınısı, geniz akıntısı...

Ama en bombası da; 4 azı dişi aynı anda geliyoruz dedi. 5 gün kızımın odasında konakladım, yarım pansiyon.

Saat başı ateş ölç, ateşi düşsün, 2 kaşık çorba yesin diye ellerini aç dualar et... Zormuş valla ...

Diş çıkarmak bazı bebekler için hiç sorunsuzken,bazı bebekler için ağrılı bir dönem. Salya akar, hafif öksürük olur, ağrı , huzursuzluk, beslenmeyi reddetme, ateş, uykusuzluk... Kimi bebeğe bu semptomların bazıları uğrar,kimine hepsi... Biz hepsini misafir ettik. 1 aydır yarış halinde çıkmaya çalışıyorlar ve doktorumuzun dediğine göre 1 ay daha sürebilir. 4 azı ciddi anlamda zormuş meğer.

Neyse ne yapalım bunları da yaşayacağız tabi. Bebek büyütmenin kolay olduğunu kimse idda edemez herhalde değil mi? 1 Aydır iştah yok, uyku az, ağrı çok. Dolayısıyla uyku süreci kuralları rafa kalkmak durumunda kaldı. Çünkü yüksek ateş döneminde fazla parasetamol vermek zorunda kaldığım kuzum için, diş ağrılarını bir şekilde ilaçsız geçirmek benim için çok önemliydi.

Daha çok yanında oldum, daha fazla sarıldım ona... Ağrıyla başetmeyi öğrendi diyebiliriz. Bir arkadaşımla buluştum geçenlerde. Uyku eğitimini tüm dişler çıkınca yani 18 aylıkken vermiş. Çok kolay olduğunu söyledi. 'Ay ya bir yeri ağrıyorsa'' riski düşük. Çünkü çoğu sıkıntısını, derdini söyleyebildiği bir yaşta oluyor.   Bu da size bir ek anekdot olsun. Bu arada bir kıssadan hisse yapmak istedim. Annelik konusunda kimse kimsenin doğrusuna veya yanlışına müdahale edemez. Her anne bebeği için en mükemmel annedir.   Sevgiler, Öpücükler ...

Category: Bakım

MommiesBook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe