15 Mar · MommiesBook · 2 Comments

Bebek Tarhanası

ı

Her zaman kurtarıcım olmuştur. Bebeğim olduğunda da ekstra önem kazandı benim için çünkü çok faydalı ve pişirmek çok pratik. Bebek tarhanası özel hazırlanıyor. Acı olmaması gerekli. Tarhana yapma dönemi Ağustos-Eylül aylarında İpek hanım’ın çiftliğine siparişimi veririm taze mahsül. Tabi yakınlarım yaparsa onlarda sağolsun mutlaka 1 kavanoz gönderirler.

Bir seyahat mi çıktı otelde mi kalınacak?

Kaç gün kalınacaksa ona göre tarhana kavanoza koyarım. Üzerine biraz irmik, biraz ince bulgur eklerim. Yanına bir minik poşet iliştiririm, ona da mini mini sarımsakcıklar. Tarhana varsa sırtımız yere gelmez bizim arkadaş. Yada Zeynep herşeyi yemeyi red mi ediyor? Malum diş çıkarma dönemleri çok hassas. Korkma ben varım diye çıkıverir 'Tarhana Man" Tarhana çorbasını her koşulda yer kuzum,çok da sever. İnanılmaz besleyici bir çorba olduğu için de iştahsız olduğu ve diş çıkardığı dönemlerinde 3 öğün tarhana çorbasıyla beslediğim olmuştur.

Bebek tarhanası detayları şöyle;

 

- Tarhana çorbası yaparken de içme suyu yerine kemik suyun kullanırım. Besleyici olsun diye bin bir takla atıyorum annelik zor.

- Her öğün taze pişer  kızımın yemekleri ve muhakkak 1 diş sarımsak her yemeğine girer. Zeytinyağı ve tereyağ bir çay kaşığı olur.

- Bazen ayrı bir tencerede 50 gr kadar kuzu ciğerini (9. aydan sonra) 30 dakika haşlayıp tarhana çorbasına rendeliyorum. Afiyetle de yiyor kuzum. Besin değerini ciddi anlamda arttıran bir detay oluyor.

 

Tarhana pişirmeyi bilmeyen yoktur tabiki ama bebek tarhanası pişirmek biraz daha farklı. Baharat ve tuz eklemiyor olmak gerekir. Bebeklere 1 yaşından önce baharat önerilmiyor. Böbreklerine ekstra yük bindirmemek için bu detay çok önemli. 1 Yaşından sonra tercihe göre belki biraz nane eklenebilir.

 

1 Kaşık tarhanaya 1 bardak su olarak hesaplayın.

Önce tencerede iyice karıştırın.

Sonra ocağın altını açın. Sarımsak doğrayıp ekleyin.

Kısık ateşte kaynayana kadar karıştırarak pişirin. Yağını ekleyin.

Kaynadıktan sonra 2-3 dk içinde altını kapatın ki besin değeri düşmesin.

Category: Yemek Tarifleri

MommiesBook

2 COMMENTS

  • BESTE YILMAZ dedi ki:

    Merhaba tarhanayi kaçıncı ayda başladınız?ipek hanımın ciftliginden memnunsunuz sanırım bende bir denemek istiyorum

    • MommiesBook dedi ki:

      Merhaba Beste hanım, sanırım 6-7 aylıkken başladık. Çok ama çok memnunum. Kesinlikle deneyin. Tarhanası, yumurtası, sütü ile siparişe başlayın:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe