10 Nis · MommiesBook · 4 Comments

Mama Sandalyesi

Bebeğime karşı iki taviz vermeyeceğim konu var; biri yemek konusu, diğeri uyku konusu. Asla elinde tabakla gezen bir anne olmayacağıma, ta peşimde tabakla gezerlerken karar vermiştim. Çok sorunluydum o anlamda,  hatırlıyorum.

Beslenme bebeklerin ilk ve en büyük ihtiyacları.

Bence, ebeveyn davranışıyla doğru orantılı bir problem; yeme aliskanliklarindaki aksakliklar. Oncelikle bebeğinizin reddettiği şeyi hemen kabullenmeyin.

''Dayanamıyorum çok bağırıyor'' vs yok. Bu onun tek silahı tabiki bağıracak. Ve siz o bağırınca istediğini yaparsanız; istediklerini bağırarak yaptıran bir çocuk olacak.

Zeynep, mama sandalyesine oturmayı ilk etapta  reddetti, 1 ay boyunca her oturduğunda 3-5 dk bağırdı. Hiç oralı olmadım. Yemek yemedi, hiç ısrar etmedim. Yarım saat sonra kaldırdım.

Şuan mama sandalyesinde oturuyor yemeğini bitiriyor; hatta bazen abartıyor, bizim yemeklerimize de dadanıyor. Sonra da ''bitti'' diyor. Hatta bazen yerken uyuyakalıyor:)

''Öğrenilmiş çaresizlik'' teşhisi koyanlara cevap vermeyeceğim, sadece kolaylıklar dilerim.

Siz, çocuğunuza iyi baktığınız, onu doğru ölçüde koruduğunuz ve doğru davranışları örnek olma yöntemi ile de öğrettiğiniz derecede iyi ebeveyn olursunuz. Anne ve babanın misyonunu kavrayamayan çocuklarda davranış bozuklukları olur. En kötüsü de, çocuk, anne babasız büyür.Bir çocuğun sevgi sonrası en temel ihtiyacı tutarlı ve kararlı bir anne ve babadır.

Category: Bakım

MommiesBook

4 COMMENTS

  • BESTE YILMAZ dedi ki:

    Merhabalar mama sandalyesinin markası nedir yada ne önerirsiniz bende çok arastiriyorum sürekli kafayı yemek üzereyim.:)

    • mommiesb_2015 dedi ki:

      Merhaba mama sandalyemin markası Chicco ama temizlenmesi zor. Zeynep kendi yemek yediği için biraz döküp saçabiliyor. En güzeli İkea’da satılanlar hem Temizlemek de çok kolay :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe