28 May · MommiesBook · 2 Comments

Balık Mevsimleri

Balık tüketiminin önemi aşikar. Doktorlar; hamilelikte, haftada 2 kere balık yemeyi öneriyor. Hatta gebelik planlıyorsanız 3 ay önceden folik asit hapı vermeye başlar çoğu hekim ve bunun yanında da balığı bol tüketmenizi ister. Bebeklerimize de haftada 2 kere yedirmemiz çok önemli.

Balık yemek önemli, peki hangi mevsimde hangi balık tüketilmeli?

Ocak ayında; Kefal ve Hamsi tam yağlıdır. Uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetli balıklardandır. Kofana, Mezgit,Çinekop, Tekir ve Kırlangıcın da en bol olduğu dönemdir.

Şubat ayında; Kefal başlar. Gümüş, hamsi, kaya balığı, kalkan, mersin, torik, izmarit, kefal, levrek şubat ayında çok güzeldir.

Mart ayında; kalkan bol olur ve çok lezzetlidir. Kefal ve levrek de oldukça vardır. Tekir ve gümüşbalığı tüketilebilir. Lüfer ve palamutun tavası nefis olur.

Nisan ayında ; Kalkanın en bol zamanıdır ve çok lezzetlidir. Mercan, kırlangıç ,levrek tavsiye edilir. İzmarit, kaya balığı , mersin, morina lezzetlidir. Nisan ayında en fazla avlanan balıklar kalkan, levrek, mercandır. Nisan ayındaki en lezzetli balık yine kalkandır ve bol zamanıda nisan ayıdır.

Mayıs ayında; Levrek,  Tekir, Kılıç, Barbunya, Dil balığı ve İskorpit tavsiye edilir. Bu ayın en güzel balıkları sıralamasında; gümüş, izmarit, mercan, mersin,mezgit, kefal, levrek, kaya balığı gelir. Mayıs ayı deniz canlıları ve balıklar açısından çok zengin çeşitlilik gösterir. Istakoz, pavurya, kırlangıç, karides, mayıs ayında lezzetle tüketebilir.

Haziranda, balıklar için çok verimli sayılmaz. Dip balıkları yoğunluktadır. Mercan, akya, kaya balığı, mersin, sarıağız, orkinos, orfoz ve sardalya tüketilebilir. Av yasağı başladığı için balık tezgahlarındaki çeşitlilik azdır.

Temmuz; Sardalya mevsimidir. İstavrit çok lezzetlidir. Uskumru, Tekir ve Barbunya tüketilebilecek balıklardandır

Ağustos ayı Çingene palamudu mevsimidir. Kılıç ve İzmarit tavisye edilir. Sardalya hala bolca vardır.

Eylül ayında kılıç ve sardalya balıkları hâlâ lezzetlidir. Palamut balığının her boyu lezzetlidir ve tüketilir.  Lüfer, kolyoz, izmarit, barbunya, çinekop, çipura, kılıç ve kırlangıç eylül ayında da çok avlanır. İstavrit ve kırlangıç boldur.

Ekim balık sezonunun en canlı aylarından biridir. Pisi balığı bu ay nefis olur. Barbunya, çipura, kılıç, levrek, lüfer, tekir, sardalya, palamut, orfoz, traça çok lezzetlidir. Palamutun en lezzetli zamanıdır.

Kasım ayı; lüfer, palamut, orfoz, sarıağız, tekir, torik, uskumru, kefal, sazan, yayın balıkları lezzetlidir. Kasım ayı, lüferin en lezzetli zamanıdır. Kasım ayı torik akışının en yoğun olduğu zamandır. Pisinin ve uskumrunun en iyi zamanıdır. Ekim ayındaki bolluk bu ayda da devam eder.

Aralık ayında uskumru, lüfer, palamut ve torik yağlıdır ve bu yüzden kızartmadan buğulamaya her türlü yemeği çok güzel olur. Tekir bolca avlanır ve hamsi bolca tüketilebilir.

Category: Sağlık

MommiesBook

2 COMMENTS

  • Elif Özcan dedi ki:

    Emzirme döneminde bebeklerin balık tüketimi nasıl oluyor ? Yani bebek öğününde balık yedi ve ardından emmek istedi ? Dikkat edilmesi gereken birşey var mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe