19 May · MommiesBook · No Comments

Ayakta Sallayarak Uyutma Yöntemi

Bebekleri ayakta sallamakla ilgili çok çok önceden bir yazı okumuştum. O zamanlar kızım yoktu ama asla sallamayacağım demiştim. Tabi bazen kalınan zor durumlardan mütevellit ayakta sallama kaçınılmaz olabiliyor. Neyse ki bizim kız uyku eğitimini başarıyla sonuçlandırıp, bu riski de ortadan kaldırdı.
Beyin ve sinir cerrahisi uzmanları, ağlayan çocuğu sarsarak susturamamak ve ayakta sertçe sallayarak uyutmamak gerektiği konusunda anne babaları uyarıyorlar.
Türkiye Gazetesi'nden Ziyneti Kocabıyık'ın haberine göre Türk Nöroşirürji Derneği 29. Bilimsel Toplantısı'nda dünyada “Shaking baby sendromu” olarak bilinen “bebek sallama sendromu” ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Turhan, dünyada 2 yaş ve altındaki çocuklarda travmatik beyin yaralanması sıklığının yüz binde 35 olduğunu söyleyerek “Bu hesaplamayla yılda yaklaşık 500 bin çocuk anne babasının elinden beyin hasarı yaşamaktadır” diye konuştu. Sarsma hareketinin çocuklarda fiziksel hasar yanında kişilik ve davranış bozukluklarına da yol açabildiğini belirten Doç. Dr. Turhan, “Bu çocukların öğrenme yeteneklerinde azalma, konsantrasyon bozukluğu, bazı çocuklarda ise hiperaktiviteye benzer durum ortaya çıkar. Sağ sol el koordinasyonlarının, birlikte iş yapabilme yeteneklerinin bozulması gibi fiziksel bozukluklar da görülebilir. Daha da önemlisi bu çocuklar şiddete yatkındırlar” diye konuştu.

Category: Sağlık

MommiesBook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe