10 Nis · MommiesBook · 3 Comments

Annelik Dediğin…

Annelik de öğreniliyormuş, sadece hislerden ibaret bir olgu değilmiş. Bazen stratejik davranmak da gerekiyormuş.

Doğruyu öğrensin diye kayıtsız şartsız herşeye tamam dememekmiş.

Bir de aslında karşılıksız sonsuz sevgiymiş...

Sürekli “ben iyi bir anne miyim ya da baba mıyım” diye düşünmek yerine elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalısınız.  Kimsenin mükemmel olmadığını unutmayın ve bunu çocuğunuza öğretmekten de çekinmeyin.

Çocuklarımız da bizler gibi yanlışlar yaparak doğruyu öğrenecekler.  Hatta bazı durumlarda yapılan hatalar, söylenen sözlerden, verilen öğütlerden çok daha fazla şey katacak. İşte bu yüzden; çocuklarımızın hata yapmasına izin vermeli ve tepkilerimizi kontrol altında tutmayı öğrenmeliyiz bence.  Dağıtmalılar, kirletmeliler, bazen canları acımalı ama öğrenmeliler.

Tek esirgememiz gereken şey de sevgimizi hissettirmek. Sevgiyi ailesinde bulamayıp yanlış kişilerde arayan, bir sürü hata yapan o kadar çok insan biliyorum ki... Çoğu, hayatta büyük bedeller ödüyor. Çocuğunuzu sevin demiyorum; herkes çocuğunu sever mutlaka, kendi çerçevesi dahilinde, siz çocuğunuza sevginizi gösterin. Çocuğunuzun emin olduğu şey çok sevildiği olsun. Hata da yapsa yanında ailesinin olduğunu bilsin. Korkmasın hiçbirşeyden. Cesur olsun.

Hayat hengamesi içinde o kadar çok şeyi es geçebiliyoruz ki... Bunlar asla çocuklarımız olmamalı.

Çocuk en büyük yatırımdır hayatta. Ektiğini biçme şeklidir hatta.

Ayrılıklar, mutsuzluklar, umutsuzluklar...

Karşılaştığımız dönemsel problemlerde en önemli nokta, çocuklarımızı minimum hasarla atlatması için elimizden geleni yapmak. Zor ama öyle.

Bu yazının ucundan kıyısından her yerinden bana dokunan bir tarafı var. O yüzden benim anneliğe bakışım hep çok farklı kalacak.

Hayatın iniş çıkışlarla dolu olduğunu hepimiz biliyoruz.

En önemlisi de her zaman sevdiklerimizin  yanımızda olması...

Category: Gül'ce

MommiesBook

3 COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe