15 Mar · MommiesBook · 2 Comments

6. Hastalık

Anne olmadan önce ne kolaymış atıp tutmak... Gülüyorum şimdi kendime. Bir çocuk hasta olunca hemen yorumu yapıştırırdım; ''bakamıyolar çocuğa''.

Lakin 1 yaşına kadar hastalık, ateş, burun akıntısı, göz akıntısı bilmeyen biz 14. ayımıza bu müthiş sevimli dostlarla girdik!

Ama hiç tanımadığımız bu sevimli dostlar, gayet arkamızdan iş çeviren, ne olduğu belli olmayan, üçkağıtçı varlıklar çıktılar.

Bir sabah sevinçle uyandık, kuzum bana sarıldı ve resmen yüzüm yandı o sıcaklıktan... ''Merhaba ateş'' dedim, ''hayırdır niye geldin''? ''Bakamadık mı, üşüttük mü bizim kızı?'' Neyse hadi , Allah beterinden korusun... Aldım dereceyi  yumuk yumuk koltukaltına yöneldim, 39.2 !!!

Neee 39.2 mi e ama yuh böyle ateş mi olur ''sende amma edepsiz çıktın'' dedik. Hemen 1 ölçek parasetemol şurup verdim, evi soğuttum, kuzumu ılık duşa soktum.

Ve koşa koşa doktorumuza gittik. İdrar yolu iltihabı olabilir  yada 6. hastalık ama eğer değilde ateş 5. günü görürse kan alalım dedi. Ateş,  inanılmaz bir halsizlik ve uyku hali yaptı kuzumda.

Yoğurt çorbası, mercimek çorbası, tarhana çorbası nerdeyse hepsini aynı anda hazırlayıp 2-3 kaşık kardır mantığıyla yedirmeye çalıştım ama hakgetire...

Amacım direncinin düşmesini engellemekti. Yoğurt yedirebildim 2 kaşık o kadar...

Tam 3 gün gece-gündüz tek yediği bu 2 kaşık yoğurt oldu. Birde çok şükür emiyordu. Sirkeli su ve ılık duş hazırol pozisyonunda bizi bekledi hep. Tabi bende 72 saat sıfır uykuyla olduğum için sütüm gitgide azadı.

Süt arttıran ne varsa bol bol tükettim nerdeyse lohusa günlerime döndüm diyebilirim. 4. gün ateş ; hoooop 38.2, hooop 38.6, hooop 39.3... Hadi ahalii doktoraaa . İdrar testi yapalım dedik canım doktorcuğumuz.

Eve geldik idrar torbamızı yapıştırdık. Başladık beklemeye. 10 dakikada bir kontrol ettik ve 2 saat sonra ben idrar poşetini hastanenin verdiği steril kaba koyup, arabanın da dörtlü sinyallerini yakıp hızla hastaneye gittim. Çünkü idrar 30 dk içinde laboratuvara ulaşmalıydı. Yetiştirdim, başladım sonucu beklemeye...

Çok şükür idrar yolu enfeksiyonu değil. Çünkü genelde antibiyotiksiz geçmeyen sinir birşeydir. Tüm hanımlarında mutlaka başına gelmiş geçmişliği vardır. Yaradılış meselesi. Ama küçük bir bebekte mücadelesi oldukça zordur eminim.

Neyse 2 gün daha zaman tanıdık ve yok olup gitti hastalığımız. Ve tanı netleşti. 6. HASTALIK! Sadece ve sadece ateş...  Kontrol altında tutmak oldukça zor... Biraz uğraştırdı ama biz yendik ve 2 gün sonra Yılbaşı tatilimizi değerlendirmek üzere Antalya'ya doğru yola çıktık. VE neler oldu neler...

Category: Sağlık

MommiesBook

2 COMMENTS

  • elif dedi ki:

    bilgi için teşekkürler hocam çok başarılı bir blog

  • Herkese merhabalar. Öncelikle sayfa adminimizin bizi bu konuda bilinçlendirmesi dolayısıyla teşekkür ederim. Hastalık dediğimiz olay ne kadar uğraşsak veya ne kadar çaba versekte kimi durumlarla bizi zor durumlarda bırakabilecek sağlık problemleridir. Öncelikle yapmamız gerek bizim bu sağlık sorunlarının oluşması öncesinde yeterli gayreti göstererek gerekli önlemlerimizi almamızdır. Bununla birlikte sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmamız halinde panik içerisine girmemiz pekte doğal bir şey değil doğrusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Yenilikleri takip etmek için E-Bülten’ e üye olun


Bumerang - Yazarkafe